COVID-19

Pirminis profesinis mokymas vyksta kontaktiniu būdu, laikantis saugumo sąlygų

SAUGUMO SĄLYGOS:
• Laikomasi grupių, klasių, srautų atskyrimo principo.
• Uždarose patalpose mokiniai ir darbuotojai dėvi nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones).
• Tarp mokymo veiklose dalyvaujančių asmenų, kai tai leidžia veiklos organizavimo ypatumai, išlaikomas ne mažesnis kaip 2 metrų atstumas.
• Patalpos vėdinamos ir dezinfekuojamos.
• Sudarytos sąlygos rankų higienai ir dezinfekcijai.
• Stebima darbuotojų, mokinių sveikatos būklė stebima: sudaromos sąlygos matuotis temperatūrą. Kontaktinėse veiklose negali dalyvauti asmenys, kuriems pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai (pvz., karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.). Jie turi nedelsdami palikti mokymo vietą. Rekomenduojama pasitikrinti dėl COVID-19 ligos registruojantis Karštąja koronaviruso linija tel. 1808 arba adresu www.1808.lt.turinys.

Informuojame, kad epidemiologinei situacijai pablogėjus ir pasikeitus LR Vyriausybės nurodymams, galimi mokymo organizavimo pakeitimai.

Tęstinis profesinis mokymas vyksta kontaktiniu būdu, laikantis reikalavimų
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. vasario 26 d. Nr. 152 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo“ nutarimo 2021 m. rugpjūčio 11 d. pakeitimas Nr. 651).

REIKALAVIMAI:
1. asmuo yra pasiskiepijęs viena iš šių COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcinų:
1.1. praėjus vienai savaitei nuo „Comirnaty“ ar „Spikevax“ vakcinos antrosios dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą, išskyrus šio nutarimo 1.5 papunktyje nurodytą atvejį;
1.2. praėjus 2 savaitėms nuo „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakcinos dozės suleidimo;
1.3. praėjus 4 savaitėms, bet ne daugiau kaip 13 savaičių nuo pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo, išskyrus šio nutarimo 1.5 papunktyje nurodytą atvejį;
1.4. po antros „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą;
1.5. praėjus 2 savaitėms nuo „Comirnaty“, „Spikevax“ ar „Vaxzevria“ vakcinos vienos dozės suleidimo asmeniui, kuris persirgo COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo rezultatu;
1.6. praėjus vienai savaitei nuo „Comirnaty“ ar „Vaxzevria“ vakcinos antrosios dozės suleidimo, jei pirmajai skiepo dozei buvo naudojama „Vaxzevria“ vakcina, o antrajai – „Comirnaty“ vakcina arba atvirkščiai;
1.7. Iki šių metų spalio 15 d. studentai, vakcinuoti viena vakcinos doze (jei pilną vakcinacijos schemą sudaro dvi vakcinos dozės), PGR tyrimus Galimybių pasui gauti mobiliuose punktuose galės atlikti nemokamai.
2. asmuo persirgo COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) ir:
2.1. diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu, o nuo teigiamo tyrimo rezultato praėjo ne daugiau kaip 210 dienų (bet ne anksčiau, nei asmeniui baigėsi paskirtos izoliacijos terminas) arba
2.2. asmuo prieš mažiau nei 60 dienų yra gavęs teigiamą (kai nustatomi antiS, anti-S1 arba anti-RBD IgG antikūnai prieš SARS-CoV-2) kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo atsakymą, išskyrus atvejus, kai serologinis tyrimas atliekamas po skiepijimo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcina;
3. asmuo, kuriam atlikus COVID-19 tyrimą gautas neigiamas rezultatas, – ne anksčiau nei prieš 48 valandas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento) atlikus SARSCoV-2 PGR tyrimą.

Informuojame, kad epidemiologinei situacijai pablogėjus ir pasikeitus LR Vyriausybės nurodymams, galimi mokymo organizavimo pakeitimai.

Testavimas
Mokinių testavimas padėjo išvengti šimtų ligos židinių

Sveikatos saugos specialistai vieningi: jeigu norime mokyklose išlaikyti kontaktinį ugdymą, kai visuomenėje sparčiai plinta Covid-19 virusas, simptomų neturinčių vaikų testavimas mokyklose kartu su kitomis priemonėmis – patalpų vėdinimu, dezinfekavimu, srautų reguliavimu, atstumų laikymųsi, kaukių dėvėjimu, rankų plovimu, – yra pats veiksmingiausias.

Tėvai gali labai daug prisidėti prie užkrato sustabdymo

Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazija, kurioje mokosi apie 800 mokinių, testuojasi itin aktyviai. Kiekvieną pirmadienį pagal grafiką kaupiniais testuojasi 86 proc. pradinių klasių mokinių, o vyresni mokiniai pirmadienio rytais testuojasi savikontrolės būdu, tam skiriama apie pusvalandį laiko. Testuojasi apie 70 proc. visų vyresnių klasių mokinių, be to, kai kurie yra pasiskiepiję arba persirgę.

Progimnazijos direktorė Lina Viršilienė visiškai tikra, kad testavimas padeda kuo greičiau identifikuoti atvejus ir sustabdyti viruso paplitimą.

„Patirties turime jau iš pernai metų, viskas pakankamai greitai ir efektyviai vyksta. Praeitą savaitę pas mus buvo „įsižiebę“ 8 kaupiniai, PGR testas pasitvirtino keturiems. Greitai išaiškinome, laiku sustabdėme, neuždarėme klasės, – pasakoja direktorė. – Pasiekti nemažą testavimo apimtį padeda kalbėjimasis su tėvais, dėmesys kiekvienam, be to, priimam situaciją kaip neišvengiamą dabartinio gyvenimo dalį.

Mūsų bendruomenė socialiai aktyvi ir motyvuota. Vaikai testuodamiesi irgi patiria bendruomeniškumo jausmą, patys išmoksta atlikti testus, supranta, kam to reikia. Pirmadienių rytais, kai atliekamas testavimas, kiti, kurie nesitestuoja, pro stiklines duris stebi, ką veikia draugai, klausia, ką reiškia indikatoriai, irgi pradeda domėtis. Tai tampa normali mokyklos gyvenimo praktika“.

Tai, kad svarbus nuolatinis kontaktas su tėvais, patvirtina ir Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos Tėvų tarybos pirmininkas Arūnas Penkaitis.

„Tėvų yra visokių. Yra tikinčių mitais, yra pasitikinčių mokslu. Pagrindinis dalykas – tai komunikacija, atsakymas į visus klausimus, dalinimasis informacija, proceso visiškas skaidrumas. Ir mitas, kad vaikai viruso neplatina. Pavasarį vaikų susirgimų buvo nedaug, bet dabartinė atmaina plinta labai greit. Jau pradedam bėdų turėti ir testuodami, baisu pagalvoti, kas būtų, jeigu nesitestuotume. Virusas plinta ir tarp vaikų, vieną klasę jau išvedėme į nuotolinį ugdymą. O pernai turėjom iškritusius ne tik klases, bet ir tėvus, ir senelius. Lenkiu galvą prieš mokytojus, kurie padeda testuoti, tam skirdami dalį pamokos laiko. Kai kurie vaikai patys išmoko, bet vis tiek reikia pildyti lenteles, prižiūrėti procesą“, – sakė A. Penkaitis.

Mokinių tėvai gali patys labai prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo. Ką tėvai turi padaryti? Tik padėti parašą ant sutikimo testuoti vaiką.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro Bendrojo ugdymo įstaigų visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Aurelija Šiautkulienė informavo, kad Vilniuje tiriant kaupinių metodu šiais mokslo metais išaiškinta jau 418 vaikų, kurie sirgo besimptome forma. „Nejausdami jokių simptomų, jie užkratą parneša ir namo. Tėvus raginu visada klausti, jeigu kas neaišku. Ar tie pagaliukai yra primirkyti chemikalų? Ne, tikrai taip nėra. Testuojamas vaikas neturi jokio kontakto su skysčiais, kurie jam gali pakenkti, tai sterilus tamponėlis, sveikatai jokios įtakos nedaro“, – patikina A. Šiautkulienė.

Svarbūs tėvams kylantys klausimai

Vienas iš jų – ar vaikai negali testuotis namuose ir atnešti rezultatų į mokyklą? „Sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatyta, kad mokykla gali rinktis: testuoti kaupiniais ar greitaisiais antigenų testais. Greitieji antigenų testai pateikiami ir mokyklai kaip valstybės parama, juos taip pat galima nusipirkti ir vaistinėse. Žinoma, galime ugdyti ir pasitikėjimo kultūrą, tikintis, kad testai bus teisingai atlikti ir užfiksuoti, bet nebegalėsime užtikrinti tokio kiekio testų tiekimo, kaip kad dabar į mokyklas. Pasaulinė praktika visgi parodė, kad efektyviausia testuoti mokyklose. Suprantame joms tenkantį krūvį, tikrai esame labai dėkingi švietimo įstaigų vadovams ir mokytojams“, – paaiškina Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos saugos skyriaus vedėja Rita Sketerskienė.

Kaip sako sveikatos saugos specialistai, kaupinių tyrimas nėra diagnostinis testas, tai tik ženklas, kad yra galimai sergančių vaikų. Tuomet reikia atlikti PGR testą mobiliajame punkte.

Ar reikia testuotis persirgusiems ir skiepytiems vaikams? Jų testuoti nėra tikslinga. Kaip paaiškina Aurelija Šiautkulienė, jei vaikas persirgęs, 90 dienų testuoti nerekomenduojama, nes testas ar kaupinys gali būti klaidingai teigiamas.

Jeigu vaikui būnant namie paaiškėja teigiamas atsakymas, ar tėvai turi pranešti mokyklai? Ar nenusižengiama konfidencialumui?

Kaip sako L. Viršilienė, mokyklai labai padeda, kai tėvai greitai praneša, kad jų vaikui nustatytas teigiamas PGR testas. Tokiu atveju ir mokykloje greičiau imamasi atitinkamų priemonių. Be to,

kiekviena mokykla yra pasitvirtinusi tvarką, kaip ir kas turi informuoti, jeigu vaikas neateina į mokyklą.

Sveikatos saugos specialistai primena ir prašo – jeigu vaikas karščiuoja, kosi ar turi panašių peršalimo simptomų, neveskime jo į mokyklą, užregistruokime ir patikrinkime, ar tai nėra Covid-19 liga.

Ką daryti, kai mokinys nesitestuoja ir klasėje nedėvi kaukės?

Ministerijos kancleris J. Lukošius pažymi, kaukės nedėvėjimas turi būti pagrįstas ne emocija, bet gydytojų išvada, ir reikia ieškoti sprendimo, nes vaikas nėra kaltas, kad negali dėvėti kaukės.

„Jeigu vaikas dėl lėtinės ligos negali testuotis, dėvėti kaukės, turime ir kitas priemones – laikomės 2 metrų atstumo, vėdiname klasę, dezinfekuojame aplinką, plauname rankas“, – nuramina R. Sketerskienė.

Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijoje atsiranda mokinių, kurie kartais nori paprieštarauti tvarkai nenešiodami kaukės ar tiesiog ją pamiršta. Kaip pasakoja mokyklos vadovė L. Viršilienė, mokykla visad turi papildomų kaukių, o keletas vaikų dėvi skydelius.

Testavimas padės vaikus išlaikyti mokyklose

Ar mokyklos toliau tęs kontaktinį ugdymą? Atsakymas, kaip dar niekada iki šiol, priklauso nuo kiekvieno mokinio, nuo kiekvieno tėvo, visuomenės nario elgsenos. „Esu įsipareigojusi vaikams ir šeimoms. Labai svarbu, kad per šiuos pasaulį užgriuvusius iššūkius, vaikai neprarastų savo galimybių. Jie turi turėti galimybę žaisti stadione, groti instrumentu, važiuoti į ekskursiją, – patirti viską, ką turi patirti vaikas. Labai kviečiu visus pažiūrėti į perspektyvą, laikyti prioritetu vaiko ateitį ir suteikti galimybę jam užaugti“, – ragina Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos direktorė L. Viršilienė.

„Nors testuojasi apie 45 proc. Lietuvos mokinių, visgi testavimo apimtys galėtų būti didesnės, testavimas turėtų apimti bent pusę kiekvienos klasės mokinių. Labai raginame tėvus, kad jie leistų vaikams mokyklose testuotis. Tai padės išsaugoti vaikus klasėse“, – sako Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris J. Lukošius.

Darbuotojų, mokinių ir kitų lankytojų DĖMESIUI
Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre:

 1. Vykstant ugdymo procesui pašaliniai asmenys į įstaigą neįleidžiami.
 2. Draudžiama atvykti asmenims, kuriems privaloma izoliacija, izoliacijos laikotarpiu.
 3. Visi vyresni nei 6 metų asmenys privalo dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas).
 4. Įėję į patalpas lankytojai privalo dezinfekuoti rankas ir laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.
 5. Į įstaigą neįleidžiami asmenys, kuriems pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (pvz.: karščiavimas 37,3⁰C, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.).
 6. Lankytojai su darbuotojais turi laikytis 2 m atstumo vienas nuo kito.

Pasireiškus ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir kitų užkrečiamų ligų požymiams: sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir kt., rekomenduojama skambinti Karštąja koronaviruso linija tel. 1808 arba susisiekti su savo šeimos gydytoju konsultacijai nuotoliniu būdu.

Atsakymai į klausimus apie skiepijimą nuo COVID-19

Kviečiame žiūrėti transliaciją apie vaikų skiepijimą nuo koronaviruso infekcijos. Pokalbyje dalyvauja: • Kauno klinikų Vaikų ligų klinikų vadovas profesorius Rimantas Kėvalas • LSMU Vaikų ligų klinikos docentė, vaikų ligų gydytoja, mokslininkė Lina Jankauskaitė.

Psichikos sveikata pandemijos metu
Remdamiesi tyrimo rezultatais ir naujausiomis pasaulinėmis gairėmis, psichologai išskyrė pagrindines praktines rekomendacijas, kaip pagerinti savo psichologinę savijautą pandemijos metu. Saugokime ir palaikykime vieni kitus!

Primename, jog Karaliaus Mindaugo PMC mokiniai ištisus mokslo metus gali kreiptis psichologinės ir socialinės pagalbos, kai patiria emocinius sunkumus, kamuoja slegiančios mintys, kyla kitų įvairių sunkumų.

Kviečiame registruotis konsultacijoms:
Psichologė Rita Laužackienė: +370 68744642, el. paštas: rita.lauzackiene@kaupa.lt
Socialinė pedagogė Nijolė Dinapienė: +370 68239067, el. paštas: nijole.dinapiene@kaupa.lt

Kas yra saviizoliacija ir kodėl jos būtina laikytis, jeigu buvo tiesioginis kontaktas su covid-19 teigiamu:
14 dienų nuo kontakto su Covid teigiamu likite namuose ar kitoje gyvenamojoje aplinkoje). Visą izoliavimosi laiką tiesiogiai nekontaktuokite su kitais žmonėmis:

 • venkite kontaktų artimesnių nei 2 m. atstumu;
 • nepriiminėkite svečių namuose;
 • nevažiuokite viešuoju transportu.

Pasirūpinkite nuotoliniu būdu maistu ir kitomis būtinomis priemonėmis ar paprašykite draugų arba giminaičių ar kt., kad jums jas pristatytų į namus. Jei reikia pratęsti Jums paskirtus vaistus, kreipkitės į savo šeimos gydytoją nuotoliniu būdu. Atkreipiame dėmesį, kad nesilaikant izoliavimo namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje taisyklių, vadovaujantis Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo 9 straipsniu, gali būti taikoma būtinoji izoliacija arba būtinasis hospitalizavimas. Nesilaikant Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo reikalavimų dėl izoliavimo, asmeniui yra taikoma administracinė, civilinė, baudžiamoji atsakomybė.

Naudinga nuoroda: https://nvsc.lrv.lt/

Saugos ir prevencijos priemonės pamokų ir praktinių užsiėmimų metu:

 • Siekiant užtikrinti mokinių ir mokytojų saugumą, pamokų ir pertaukų metų privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones ir išlaikyti bent 1 m atstumą tarp pamokoje dalyvaujančių mokinių bei mokytojo.
 • Rankoms skirtus dezinfekcinius skysčius galima rasti prie įėjimų į visus Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro pastatus.
 • Pamokų tvarkaraščiai yra sudaromi taip, kad būtų užtikrintas kuo mažesnis grupių judėjimas tiek tarp pastatų, tiek tarp auditorijų.
 • Tarp užsiėmimų planuojamos pertraukos, kad pakaktų laiko tinkamam patalpų vėdinimui ir valymui.

Nemaža dalis užsikrėtimo atvejų yra susiję su kelionėmis, todėl venkite arba atidėkite vizitus į šalis, kurios yra įtrauktos į COVID-19 paveiktų šalių sąrašą. Informaciją apie rizikos šalis galite sekti www.koronastop.lt interneto svetainėje.

Jeigu jaučiate ligos simptomus
Jeigu jaučiate ligos simptomus (karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas), skambinkite nemokamu, visą parą visoje Lietuvoje veikiančiu Koronos karštosios linijos telefonu 1808, praneškite apie susirgimo aplinkybes ir vykdykite medikų nurodymus. 

Algoritmai, kaip elgtis, jei ugdymo įstaigos darbuotojas ar mokinys susirgo COVID-19 liga

Rekomendacijos