Dalyvavome kraujo donorystės akcijoje / 2019-01-23

Kraujo donorystės akcija!

„Šiandien tu gali duoti kraujo kitiems, rytoj jo gali prireikti tau“, - tokiu šūkiu Kauno klinikų Kraujo centras nuolat primena apie kraujo trūkumo problemą ir skatina tapti kraujo donorais. Sausio 22 d. Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre vyko kraujo donorystės akcija, kurios metu į kvietimą dovanoti kraujo atsiliepė 30 padėti nusiteikusių žmonių. Aktyviausi šiemet buvo Sveikatos priežiūros skyriaus mokiniai ir  mokytojai. Visiems neatlygintai padovanojusiems kraujo buvo įteikti kuponai apsilankyti kino teatre.

Akcijos Karaliaus Mindaugo PMC iniciatorė, paramedikų grupės vadovė Neringa Baltrūnienė teigia, jog dalyvavimas kraujo donorystės akcijoje - tai puiki proga pamąstyti apie kraujo trūkumo problematiką, apie kiekvieno donoro indėlį gelbėjant kitų žmonių gyvybes. „Ruošiame paramedikus, kurie patys geba kokybiškai teikti medicininę pagalbą, dažnai būna pirmieji atskubėję padėti nelaimės ištiktam žmogui. Labai prasminga, kad būsimieji šios profesijos atstovai prisideda ir prie kraujo dovanojimo, kuris taip pat padės kažkam išgyventi,“ – teigia N. Baltrūnienė.

Geras jausmas - dovanoti

Tikybos mokytojas Dainius Varnas paaukojęs kraujo jau devintą kartą teigia, kad nuoširdi pagalba turi tapti viena iš  pagrindinių atsakingos pilietinės visuomenės pareigų. „Kraujo dovanojimas – tai pats paprasčiausias būdas padėti kitiems. Beje, niekada nežinai, kada tau ar tavo artimajam gali prireikti pagalbos,“ – teigia mokytojas.

Tai, kad asmeniniai išgyvenimai gali paskatinti duoti kraujo kalba ir 10 kartą kraujo dovanojusi Aurelija, gyvūnų prižiūrėtojo mokymo programos pirmakursė. „Kraujo duodu reguliariai ir net kuo greičiau laukiu tos dienos, kada praeis reikiamas laikas ir vėl bus galima jo paaukot. Esu net pasirašiusi organų donoro kortelę. Pritarimas donorystei man reiškia išeinant dovanoti viltį gyventi kitiems. Pati pažįstu žmogų, kuris gyvena su donoro aukota širdimi ir tai prilyginčiau stebuklui,“ – pasakoja Aurelija.

Džiugu tai, jog nemažai akcijoje dalyvavusių mokinių savanoriškai kraujo dovanojo pirmą kartą. Štai paramedikai antrakursiai Viktorija, Emilija ir Justas džiaugiasi pasitaikiusia proga: tikrai užplūsta labai geras jausmas, jautiesi padaręs gerą darbą. Galbūt tai paskatins duoti kraujo dar ne vieną kartą. Tikriausiai mūsų kraujas jau kažkam gelbsti gyvybę“ – džiaugiasi mokiniai.

Masažuotojų grupės vadovės Rūtos Matulevičienės nuomone, būtina sklaidyti su kraujo donoryste susijusius mitus. „Galbūt dar nemažai žmonių galvoja, kad kraujo davimas kenkia sveikatai arba, kad duodant kraujo gali užsikrėsti kokia nors liga ir tt. Iš tiesų, tai reguliarus kraujo davimas netgi skatina raudonųjų kraujo ląstelių atsinaujinimą, o duodant kraujo neįmanoma užsikrėsti jokiomis infekcinėmis ligomis. Juk kraujas surenkamas naudojant tik vienkartines, sterilias priemones,“ – teigia Rūta dovanojusi kraujo jau 8 kartus.

Gydytoja vardina privalumus

Pagrindinis kraujo donorystės principas - jokios žalos donorui ir maksimali nauda ligonio sveikatai. Tą patvirtina ir kraujo donorystės akcijoje dirbusi Kauno klinikų Kraujo centro gydytoja Vaida Vilutienė. Ji neigia įvairius stereotipus, susijusius su kraujo donoryste, ragina jais nesivadovauti ir bent kelis kartus per metus tapti kraujo donorais, nes kraujo visada trūksta.

„Tam, kad patenkintume Kauno klinikų poreikį reiktų, jog kasdien, reguliariai, pas mus kraujo paaukotų bent 50 donorų. Vienas kraujo donoras gali išgelbėti 3 žmonių gyvybes“, - pasakoja V. Vilutienė ir vardija privalumus kraujo davusiam donorui.

„Kraujo donorystė tai puiki proga pasitikrinti savo sveikatą: ištiriama ar donoras neserga virusiniu hepatitu B, virusiniu hepatitu C, sifiliu ir ŽIV. Prieš duodant kraujo nustatoma kraujo grupė, antigenai bei hemoglobino kiekis kraujyje. Prieš duodant kraujo visada patikrinama bendra žmogaus sveikatos būklė,“ – teigia V. Vilutienė ir primena, kad kraujo donorais gali būti sveiki 18 – 65 m. amžiaus asmenys, sveriantys ne mažiau nei 50 kg., pateikę galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Tikimės, jog ši akcija padės dar labiau atkreipti visuomenės dėmesį į kraujo donorystę ir parodyti, koks reikšmingas yra kiekvieno donoro indėlis gelbėjant kitų žmonių gyvybes.

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro informacija

1814181418141814181418141814