Stojantiesiems – atsakymai į dažniausiai kylančius klausimus

2021 m. birželio 1 d. – rugpjūčio 11 d. LAMA BPO interneto svetainėje vyksta bendrasis priėmimas į Lietuvos profesinio mokymo įstaigas. Tam, kad pasirinkimo ir stojimo procesas būtų kuo aiškesnis, dalinamės dažniausiai stojančiųjų į Karaliaus Mindaugo PMC užduodamais klausimais ir atsakymais į juos.

1. Kada vyks priėmimas į formaliojo profesinio mokymo programas?

Bendrasis priėmimas į profesinio mokyklas vyks 2021 m. birželio 1 d. – rugpjūčio 11 d. LAMA BPO sistemoje adresu – https://profesinis.lamabpo.lt/. Į likusias laisvas vietas rugpjūčio 19–25 d. bus skelbiamas papildomas priėmimas.

2. Kiek pageidavimų galima įtraukti į pageidavimų sąrašą?

Prašyme stojantysis įrašo iki 3 pageidavimų į valstybės finansuojamas ar nefinansuojamas vietas, o vykstant papildomam priėmimui – iki 2. Visi pasirinkimai žymimi prioriteto tvarka.

3. Kaip pateikiamas kvietimas mokytis?

Informacija apie kvietimą mokytis išsiunčiama elektroniniu paštu, kurio adresą pateikė stojantysis bendrojo priėmimo informacinėje sistemoje (BPIS). Taip pat informacija pateikiama prisijungus prie BPIS, skiltyje „Užpildytas prašymas“. Gavęs kvietimą mokytis stojantysis turi ne vėliau kaip iki bendrojo priėmimo terminų nustatytos datos sudaryti sutartį.

Pagrindinio priėmimo etapo rezultatus moksleiviai sužinos rugpjūčio 13 d., o papildomo priėmimo rezultatai bus skelbiami rugpjūčio 27 dieną.

4. Kaip pasirašoma mokymo sutartis su profesinio mokymo įstaiga?

Gavus kvietimą sudaryti sutartį su profesinio mokymo įstaiga, pilnamečiai asmenys pasirašyti sutartį gali atvykus į Karaliaus Mindaugo PMC arba elektroniniu būdu (turint mobilųjį parašą arba elektroninę bankininkystę). Nepilnamečiai asmenys turi atvykti į Karaliaus Mindaugo PMC kartu su tėvais ar globėjais.

5. Kokius brandos egzaminus turiu rinktis, jeigu noriu įstoti į profesinio mokymo centrą?

Pagrindinis reikalavimas norint įstoti į profesinio mokymo centrą yra turėti bazinį išsilavinimą (pagrindinio išsilavinimo pažymėjimą arba brandos atestatą) pagal profesinio mokymo programą. Renkantis pirminę profesinio mokymo programą po 10 klasių, svarbu turėti pagrindinio išsilavinimo pažymėjimą, o renkantis profesiją po 12 kl., svarbu turėti brandos atestatą, tačiau nėra nustatyta, kurie brandos egzaminai turi būti išlaikyti.

6. Kaip sudaroma stojančiųjų į profesinio mokymo valstybės finansuojamas vietas eilė?

Stojančiųjų į profesinio mokymo valstybės finansuojamas vietas eilė sistemoje sudaroma mažėjimo pagal stojančiųjų konkursinį balą ir pirmumo kriterijus, nustatytus vadovaujantis kriterijų sąrašo reikalavimais, tvarka.

Tais atvejais, kai stojančiųjų konkursinis balas yra vienodas šimtųjų tikslumu, aukštesnius stojančiųjų eilės rezultatus turinčiu laikomas tas stojantysis, kuris turi daugiau aukštesnių atskirų dalykų įvertinimų.

7. Kokie buvo praeitais mokslo metais konkursiniai stojančiųjų balai?

Konkursinį balą ir konkursinio balo eilę sudaro LAMA BPO sistemos darbuotojai. Centras gauna sąrašą asmenų, kviečiamų sudaryti sutartį su Centru.

8. Ką reiškia tęstinė mokymo programa ir kas gali pretenduoti mokytis?

 Tęstinis profesinis mokymas skirtas asmenims, kurie jau yra įgiję tam tikrą kvalifikaciją anksčiau ir nori ją tobulinti, arba keisti. Pavyzdžiui, jeigu po 12 klasių stojote mokytis į aukštąją ar profesinę mokyklą bei ten įgijote nors vieną specialybę, tai reiškia, kad jūs jau turite kvalifikaciją ir norėdami įgyti dar vieną specialybę profesinio mokymo centre, turite rinktis tęstinę mokymo programą. Ją pabaigę įgyjate profesinio mokymo diplomą, kuris patvirtina įgytą kvalifikaciją.

9. Ar pasirinkus tęstinę mokymo programą mokslas mokamas?

Tai priklauso nuo to, kiek prieš tai įgijote kvalifikacijų valstybės lėšomis. Svarbiausia, ką reiktų žinoti, jog suteikiama viena valstybės finansuojama (nemokama) galimybė renkantis tęstinio mokymo programą tiems asmenims, kurie anksčiau turi įgiję tik vieną kvalifikaciją (aukštojo arba profesinio mokslo diplomą) valstybės lėšomis. Pavyzdžiui, jeigu jūs įgijote vieną specialybę aukštojoje mokykloje už valstybės lėšas, tai galite pretenduoti į nemokamą tęstinę profesinio mokymo programą. Galbūt mokėtės anksčiau profesinėje mokykloje ir įgijote tik vieną profesiją valstybės lėšomis, tuomet tęstinis mokymas jums taip pat nieko nekainuotų.

Galimybė mokytis valstybės nefinansuojamoje (mokamoje) vietoje suteikiama tiems asmenims, kurie valstybės lėšomis jau yra įgiję pirmą ir antrą kvalifikaciją. Trumpiau tariant – turi ne vieną, o daugiau kvalifikacijų.

10. Ką daryti, jeigu praradau išsilavinimo dokumentus?

Asmuo, pametęs ar kitaip praradęs pagrindinio ar vidurinio mokymosi pasiekimų dokumentus, turi kreiptis su prašymu į savo mokyklos, kur įgijo 10 ar 12 klasių išsilavinimą, vadovą, dėl dublikatų išdavimo.

11. Ar Centras turi bendrabutį?

Centras turi bendrabučius abiejuose padaliniuose (Kaune ir Palangoje). Šiais metais bendrabučio nuoma mėnesiui kainavo 30 Eur. Kambariuose gyvena po 2-4 mokinius. Bendrabutis skiriamas prioriteto tvarka atsižvelgiant į šiuos kriterijus: šeimos sudėtis (našlaitis, daugiavaikė šeima), socialinė parama šeimai, neįgalumo nustatymas. Likus laisvų vietų, bendrabutis skiriamas ir kitiems jo pageidaujantiems asmenims.

12. Ar už gerą mokymąsi yra gaunama stipendija?

Remiantis ŠMSM ministro nustatyta tvarka, stipendiją gauna tik tie asmenys, kurie siekia įgyti pirmąją kvalifikaciją. Kas mėnesį mokymosi stipendija už mokymosi pažangą ir mokymosi pasiekimus gali siekti nuo 20 Eur iki 120 Eur. Vienkartinė mokymosi stipendija už dalyvavimą Centro veiklose gali siekti iki 200 Eur.

13. Ar profesinio mokymo kvalifikacija suteikia papildomą balą renkantis aukštąjį mokslą?

Papildomas balas pridedamas stojantiems į kolegijinių studijų programas ir baigusiems tos pačios švietimo srities profesinio mokymo programas su pagyrimu arba baigusiems tos pačios švietimo srities profesinio mokymo programas ir turintiems ne mažesnį kaip vienerių metų darbo stažą pagal įgytą kvalifikaciją. Taip pat papildomas balas suteikiamas stojantiems į universitetinių studijų programas ir baigusiems tos pačios švietimo srities profesinio mokymo programas su pagyrimu.

14. Ar galima nutraukti mokymosi sutartį?

Taip, galima.

15. Ar priimami mokytis specialiuosius poreikius turintys asmenys?

Asmenys, dėl įgimtų ar įgytų sutrikimų, turintys nedidelių ar vidutinių specialiųjų ugdymosi poreikių, priimami į bendrojo ugdymo programas pateikę pedagoginės psichologinės tarnybos ar švietimo pagalbos tarnybos pažymoje įrašytą atitinkamą rekomendaciją.

Asmenys, kuriems nustatyta silpnaregystė ar klausos sutrikimas, jei jiems nėra nustatytas intelekto sutrikimas, mokytis priimami į profesinio mokymo programas įtraukties būdu.

 16. Ar galima mokytis per Užimtumo tarnybą?

Asmenims registruotiems Užimtumo tarnyboje ir pateikusiems prašymą mokytis siūlome tęstinio profesinio modulinio mokymo programas ar jų modulius skirtus įgyti reikiamą kvalifikaciją ar naujas kompetencijas. Taip pat siūlome neformaliojo profesinio mokymo programas, kurias pabaigus suteikiama/os kompetencija/os. Daugiau informacijos: https://www.kaupa.lt/keisk-profesija

17. Ar galima mokytis nuotoliniu, neakivaizdiniu būdu?

Centre mokiniams mokymas organizuojamas šiomis formomis ir būdais:

-grupinio mokymosi forma, kasdienis, nuotolinis mokymo proceso organizavimo būdas;

-pavienio mokymosi forma, savarankiškas, nuotolinis mokymo proceso organizavimo būdas pasirinktos specialybės teoriniam mokymuisi. Praktinis mokymas vyksta kontaktiniu būdu.

18. Koks bus mano pamokų tvarkaraštis?

Grupinio mokymosi forma besimokantiems mokiniams pamokos organizuojamos kasdien pagal Centro patvirtintą tvarkaraštį.

Pavienio mokymosi forma mokiniui gali būti leidžiama mokytis profesinio mokymo programos teorinio mokymo dalį ir (ar) praktinio mokymo dalį, kurią galima įgyvendinti savarankišku ar nuotoliniu mokymo proceso organizavimo būdu. Kita programos praktinio mokymo dalis įsisavinama lankant pamokas pagal Centro patvirtintą tvarkaraštį.

Pavienio mokymosi forma besimokančiam mokiniui parengiamas atskiras konsultacijų ir atsiskaitymų tvarkaraštis.

19. Ar įmanoma derinti mokslą su darbu?

Asmenys dėl darbo, ligos, neįgalumo, specialiųjų poreikių, nėštumo ir gimdymo atostogų, vaiko auginimo gali teikti prašymą mokytis pavienio mokymosi forma.

20. Ar gali būti įskaitomi besikartojantys mokymosi dalykai?

Gali būti įskaityti Jūsų ankstesni mokymosi pasiekimai, kaip pasirinktos profesinio mokymo programos mokymosi pasiekimų dalis. Mokiniui, priimtam mokytis į valstybės nefinansuojamą vietą, įskaičius ankstesnio mokymosi pasiekimus, proporcingai modulio (dalyko) apimtims, mažėja kaina už profesinį mokymą.

21. Per kiek laiko reikia sumokėti už mokslą?

Jeigi įstojote į valstybės nefinansuojamą vietą, mokestis turi būti sumokėtas per 30 dienų nuo sutarties pasirašymo. Mokiniai privalo sumokėti mokestį už visą mokymosi laikotarpį arba, pateikę Karaliaus Mindaugo PMC motyvuotą prašymą, mokėti dalimis sutartinais mokėjimo terminais.

Kyla klausimų dėl priėmimo?

  • Kviečiame skambinti tel. +370 626 64580 (norintiems mokytis Kaune) ir tel. +370 616 78427 (norintiems mokytis Palangoje) arba rašyti el. paštu: priemimas@kaupa.lt

Konsultacijos dėl priėmimo vyksta ir kontaktiniu būdu, laikantis operacijų vadovo nustatytų visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygų.

  • Nuo birželio 1 d. iki liepos 1 d. – 219 k. (bibliotekoje), Karaliaus Mindaugo pr. 11, Kaunas.

          I – IV  9:00 – 16:00 val., V – 9:00 – 15:00 val.

  • Nuo liepos 1 d. – 209 k., Karaliaus Mindaugo pr. 11, Kaunas.

           I – IV  9:00 – 16:00 val., V – 9:00 – 15:00 val.

Dalintis su draugais: