Su karjeros konsultante Jovita Gudaityte apie mentorystę ir jos teikiamus privalumus mokiniui
Jau daugiau nei 10 metų įvairiais karjeros klausimais jaunus žmones konsultuojanti ir Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre dirbanti karjeros konsultantė Jovita Gudaitytė sako, jog Lietuvoje vis labiau populiarėja mentorystė, kaip tam tikra profesinio tobulėjimo priemonė, padedanti atskleisti jauno žmogaus potencialą, kryptingiau ir tvirčiau žengti pirmuosius profesinius žingsnius. Įvertinus visą mentorystės teikiamą naudą, Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras prisijungė prie karjeros mentorystės platformos idialogue.lt. Tai yra atvira ir nemokama platforma, kurioje patyrę įvairių sričių Mentoriai dalijasi savo patirtimi su mokiniais ir studentais, norinčiais tobulėti pasirinktoje profesinėje srityje.
Džiaugiamės, jog šios platformos lankytojai gali semtis patirties ir iš Karaliaus Mindaugo PMC grožio, sveikatos ir socialinės gerovės, verslo bei kitų krypčių Mentorių. Svajojantiems apie profesinį proveržį tai puiki galimybė pasitarti ir pasikonsultuoti su profesionalu.
Karjeros konsultantė J. Gudaitytė sutiko atsakyti į dažniausiai kylančius klausimus apie mentorystę idialogue.lt platformoje.
Kokios galimybės Karaliaus Mindaugo PMC mokiniams rasti mentorių? Nuo ko pradėti?
Karaliaus Mindaugo PMC mokiniai turi visas galimybes rasti mentorių. Žiūrint techniškai, viskas labai paprasta, mokinys užsiregistruoja platformoje kaip Mentee (taip sistemoje vadinama tas, kuris ieško mentoriaus), išsirenka mentorių su kuriuo norėtų bendrauti, spaudžia mygtuką „susisiekti“ ir parašo žinutę, kodėl kreipiasi.
Jeigu žiūrėsime plačiau, viskas prasideda nuo tikslo išsikėlimo, t. y., kai mokinys sau atsako į klausimą, ko aš noriu pasiekti, kokius tikslus noriu įgyvendinti su mentoriaus pagalba. Kuo aiškiau mokinys suformuluos savo tikslą, tuo lengviau jis ras tinkamą mentorių ir sėkmingesnė bus mentorystės patirtis. Taigi, viskas prasideda nuo žinojimo, ko noriu iš mentorystės.
Kaip vyksta pats mentorystės procesas? Ko reikia, kad mentorystė būtų sėkminga?
Kai mokinys užsiregistruoja sistemoje ir žino savo mentorystės tikslą, kitas labai svarbus žingsnis yra išsirinkti mentorių. Mentorius galima filtruoti pagal veiklos sritį, miestą, atstovaujamą instituciją ir užimtumo statusą. Po to iš likusiųjų mokinys atsirenka tą, kuris labiausiai jam tinka.
Kitas svarbus žingsnis yra pirmosios užklausos siuntimas mentoriui. Nereikia pamiršti, kad renkasi ne tik mokinys, bet ir mentorius, todėl pirmąją žinutę reikia rašyti kuo išsamiau ir nepagailint teksto. Svarbu, kad mentorius galėtų suprasti, ar galės padėti. Noriu pabrėžti, kad mentorystės procese iniciatyvos turi imtis mokinys tiek rašant pirmą žinutę, tiek derinant susitikimo detales, atliekant namų darbus, jei tokių bus, ir pan. Labai svarbu mokinio pastangos ir motyvacija.
Kai mentorius patvirtina mokinio užklausą, toliau yra derinama, kaip vyks pirmasis susitikimas. Dar registruojantis pas mentorių mokinys mato mentoriaus profilyje, kokiais būdais jis bendrauja, todėl iš anksto galima pasigalvoti, kas tinka. Platformoje yra numatyta, kad mentorystė trunka 3 mėn., t. y. susitikimai vyksta kartą per mėnesį ir trunka apie 1 val.
Taigi tam, kad mentorystė būtų sėkminga labai svarbu yra trys dalykai – aiškaus tikslo turėjimas, informatyvi pirmoji žinutė mentoriui ir mokinio iniciatyvumas.
Kiek laiko trunka mentorystė?
Kaip minėjau, formaliai platformoje mentorystė trunka iki 3 mėn., kai mentorius su mokiniu susitinka kartą per mėnesį. Tačiau gali būti įvairiai. Mentorystę bet kuriuo metu gali sustabdyti tiek mentorius, jeigu mokinys nesilaiko įsipareigojimų, nesiruošia susitikimams ir pan., tiek mokinys, jeigu keičiasi jo planai ar atsiranda kitos priežastys. Taip pat gali būti, kad užteks vieno susitikimo ir mokinys gaus tai, ko norėjo. Viskas labai individualu.
Kitas momentas, kurį mėgsta pabrėžti platformos idialogue.lt įkūrėjas Saulius Alksnis yra tas, kad, esant poreikiui, mentorystė gali tęstis neformaliai už platformos ribų. Tai priklauso nuo to, kiek mokiniui ir mentoriui pavyksta užmegzti bendradarbiaujantį ir pasitikėjimu vienas kitu grįstą santykį. Taigi, jeigu mokinys mato, kad su mentoriumi norėtųsi ilgiau dirbti, reikėtų dėti pastangas užmegzti ilgalaikį santykį.
Ar mentorystė įmanoma ir karantino metu? Kokiomis priemonėmis ir kanalais bendraujama?
Žinoma, nes su dauguma mentorių galima bendrauti ir nuotoliniu būdu. Kaip minėjau, mentoriaus profilyje dažniausiai jau yra nurodyta, kokiomis priemonėmis jis bendrauja. Karantino metu ir ne tik, su mentoriais galima bendrauti el. paštu, telefonu, per zoom, skype, mesendžerio programas ir pan.
Manau, kad karantino metas kaip tik gali būti puiki galimybė pabendrauti su mentoriumi, nes kai kurių profesijų atstovai turi mažiau darbo ir gali skirti daugiau laiko. Labai kviečiu karantiną išnaudoti kryptingai, išsikelti tikslą ir atrasti savo mentorių. Galbūt pokalbis su patyrusiu profesionalu bus tai, ko Jums reikia tam, kad gerai jaustumėtės savo karjeros kelyje arba, kad tvirčiau žengtumėte pirmuosius savo profesinius žingsnius.
Ar galiu rinktis Mentorių iš visų platformoje siūlomų mentorių?
Galima kreiptis į daugumą mentorių, kurie yra platformoje. Tačiau, noriu atkreipti dėmesį, kad yra mentorių, kurie iš anksto nurodo, kokiose srityse turi patirties ar kokių sričių mokiniams, studentams mentoriauja, todėl reikia atidžiai persiskaityti mentoriaus prisistatymą.
Kaip sakiau, mentorių mokinys turi rinktis pagal savo tikslą. Greičiausiai nebus daug naudos, jei į platformą mokinys užsiregistruos neturėdamas tikslo ir mentorių rinksis pagal nuotrauką, prisistatymą ar pan. Aiškus, konkretus tikslas yra sėkmingos mentorystės pagrindas.
Platformoje yra daug puikių, patyrusių mentorių, kurie gali tapti Jūsų mentoriumi. Todėl pagalvokite ir atsakykite sau į klausimus, kaip vertinate savo dabartinę karjeros situaciją, kiek esate ja patenkintas ir kaip mentorystės dėka ji galėtų keistis. Jeigu vis tiek abejojate, ar verta, apsilankykite idialogue.lt platformoje ir perskaitykite atsiliepimus tų, kurie jau turėjo mentorius. Mentorystė visada yra geras pasirinkimas.
Paklausykite, kaip idialogue.lt pristato jos įkūrėjas S. Alksnis: