Ryškiaspalviais žiedais išpuošta Šiluva pasitinka piligrimus (foto)

2020 m. rugsėjo 7–15 d. Šiluvoje vyksta didieji Švč. Mergelės Marijos Gimimo (Šilinių) atlaidai. Kasmet piligrimus pasitinka įspūdingai floristų išpuoštos sakralios erdvės – Švč. M. Marijos Gimimo bazilika, Apsireiškimo koplyčia ir lauko altorius. Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro floristikos mokytojos Evelina Grėbliauskė, Kristina Baronienė su gausiu būriu esamų ir buvusių mokinių dirbo 5 dienas, po 14 valandų, kad suspėtų įgyvendinti savo kūrybinę puošybos koncepciją.

Karaliaus Mindaugo PMC floristų darbas buvo pristatytas rugsėjo 6 d. Šiluvos Apsireiškimo koplyčioje. Čia dalyvavo Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas, Karaliaus Mindaugo PMC bendruomenė ir miestelio svečiai.

„Tradicinis Šilinių atlaidų puošimas mūsų bendruomenei reiškia didelį džiaugsmą ir pasitikėjimą. Su  floristų darbais susipažįsta tūkstančiai žmonių. Tai puiki proga skleistis mokinių meistriškumui, tobulėti, pristatyti įvairialypę floristo profesiją“, – teigia Karaliaus Mindaugo PMC direktorė Nora Pileičikienė.

Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas džiaugėsi, jog šiemet Šiluvos puošyboje skleidžiasi patys gražiausi žiedai: „Šiemet švenčiame 30 metų atkurtos Lietuvos laisvės jubiliejų su šūkiu „Tikime laisve“. Būtent laisve ir dvelkia visa puošyba. Tai kartu ir kvietimas kurti grožį šiame pasaulyje, dovanoti gėrį vienas kitam.“

Dominuoja ryškios spalvos ir gėlių įvairovė

„Šiemet Šiluvos sakralios erdvės pražydo ypač ryškiai. Dominuoja mėlynos ir violetinės spalvos hortenzijos. Spalvos pasirinktos neatsitiktinai. Mėlyna – tai ne tik  Švč. Mergelės Marijos spalva, bet kartu simbolizuoja taiką, dvasingumą, ramybę, platumas bei tolius. Lauko altoriaus dekorui panaudotos net 66 šiaudų ryšuliai, kuriuos atvežė ir padėjo sumontuoti vietinis ūkininkas. Tarp jų dėjome gubojas, atkeliavusias iš Pervalkos kopų. Šiaudas – tai nenutrūkstamos gyvybės simbolis, o jų gausa tarsi aliuzija į nuveiktus darbus ir gausų derlių“, – pasakoja puošimo koncepcijos autorė Evelina Grėbliauskė.

Spalvų žaismui išgauti sunaudota daugiau nei tūkstantis įvairiaspalvių gėlių – leukadendronų, lelijų, gvazdikų, delfiniumų, gerberų, pūkenių, pampų, jurginų, lemūrų, hortenzijų ir kt. Anot floristės, daugelis žmonių netgi klausia, ar šios gėlės dirbtinės. Daugelis pripratę, jog ryškios spalvos dažnai būna nenatūralios. Evelina pasakoja, jog kasmet dirbama tik su gyvomis ir netgi nedažytomis gėlėmis, nes siekiama atskleisti tikrą ir gyvą gamtos grožį. „Tikime, jog ryškios spalvos džiugins žmonių akis ir širdis iš tolo, suteiks optimizmo, privers nusišypsoti. Iš gėlių gausos kiekvienas atras sau mielą žiedą“, – viliasi floristė.

  

Iššūkiai ir techniniai sprendimai

Anot E. Grėbliauskės, puošiant sakralias erdves, reikalingos specifinės žinios, kurias privalo įgyti būsimas floristas. Augalai turi išlikti dekoratyvūs visų atlaidų metu, tad juos komponuojant ieškoma įvairių techninių sprendimų.

„Šiemet didžiausias iššūkis buvo sukomponuoti gėlių vainiką Apsireiškimo koplyčioje po Švč. Mergelės Marijos kojomis. Reikėjo lipti labai aukštai, nusikelti sunkias angelų konstrukcijas tam, kad pavyktų įgyvendinti savo sumanymą. Taigi floristo darbas nėra tik labai malonus ir lengvas. Mes mokomės ir betoną maišyti, dirbame su metalu, gipsu ir kitomis įvairiomis medžiagomis“, – pasakoja Evelina ir priduria, jog į floristiką žvelgiama kaip į meną, ieškoma naujų formų, kompozicijų, žengiama koja kojon su naujausiomis tendencijomis.

Praktika ir dvasinė palaima

Floristė Evelina džiaugiasi, jog kasmet mokiniai ir netgi absolventai noriai įsijungia į Šiluvos puošimo darbus. Intensyviai dirbdami jie ne tik tobulina praktinius gebėjimus, bet ir susipažįsta su autentiškomis vietomis, išgyvena ypatingus jausmus.

„Tokia patirtis ne tik tobulina profesinį meistriškumą, bet ir turtina dvasiškai. Kasmet tradiciškai Šiluva savaitei mums tampa tarsi antraisiais namais, kur jaučiamės savos ir reikalingos,“ – džiaugiasi Evelina.

„Tai ne gimtadienio, ar jubiliejaus erdvių puošimas. Čia visai kas kita. Mes ir paverkiam, ir išsikalbam, ir viena iš kitos daug pasimokome. Tai labai suartina mokytojus ir mokinius“, – pasakoja profesijos mokytoja Kristina Baronienė.

Floristikos pirmakursei Ignei Šernaitei praktika Šiluvoje paliko neišdildomus įspūdžius. „Floristo profesiją pasirinkau sekdama mamos pėdomis. Labai smagu, kad šis profesinio mokymo centras suteikia puikias galimybes tobulėti, dalyvauti įvairiuose projektuose ir skleistis kaip floristui. Tai tik dar labiau sustiprina profesinį apsisprendimą ir įkvepia kurti“.

Jau floristikos srityje dirbanti floristikos absolventė Kristina Steponavičienė teigia, jog ši patirtis buvo ypač naudinga iš profesinės pusės: „Pati dirbu su gedulo floristika, tad įgavau daug reikalingų žinių apie didelių erdvių dekoravimą, augalų paruošimą ir tarpusavio suderinamumą, komponavimo būdus“.

Dėkojame Šiluvoje dirbusioms Karaliaus Mindaugo PMC floristėms – Evelinai Grėbliauskei, Kristinai Baronienei, Kristinai Steponavičienei, Marijai Lukševičienei, Teresei Natkevičienei, Vilijai Mažeikienei, Rasai Keturkienei, Gabrielei Lanzbergaitei, Loretai Bukšnaitienei, Akvilei Kuktelionytei, Eglei Paškevičienei, Editai Gvozdevei, Ignei Šernaitei.

Dalintis su draugais: