Paminėta Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena

2023 05 07

Kasmet gegužės 7-ąją Lietuvoje minima Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Ji kiekvienam lietuviui primena baisias rusų carinės valdžios represijas, kuriomis buvo varžomi kiekvienos tautos brandumą liudijantys ženklai – kalba, knygų leidyba, spauda ir laisvas žodis. Šiai svarbiai datai paminėti Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro biblioteka nuo balandžio 24 d. organizavo įvairių veiklų ir iniciatyvų ciklą, siekiant ugdyti mokinių pilietinį sąmoningumą ir skatinti didžiavimąsi tautiškumo ženklais.

Bendruomenė buvo kviečiama jungtis prie Kauno apskrities viešosios bibliotekos iniciatyvos „Aklas pasimatymas su knyga“. Norint dalyvauti reikėjo pasidalinti kadaise skaitytomis, įspūdį palikusiomis knygomis, jas savarankiškai supakuoti maskuojant viršelį bei trumpai aprašyti su knyga susijusią savo asmeninę istoriją, jausmus, ar patikusią citatą. Knygas buvo galima palikti bibliotekos darbuotojų sukurtose dėžėse.

Norintieji sužinoti daugiau apie lietuviškos knygos ir spaudos istoriją, lietuvių kalbos draudimo laikotarpį naudingos informacijos galėjo rasti bibliotekos teminėje knygų parodoje ir informaciniame stende „Spaudos atgavimo kelias“. Čia taip pat sienas puošia mokinių interpretuotos kaligrafijos kūrybinių darbų paroda ir kiekvienas užsukęs gali pasigrožėti lietuviško rašto menu. Parodą rengusi vyr. dailės mokytoja Gintarė Varnelytė Alkimavičienė sako, kad toks kūrybinis darbas mokiniams leidžia pajusti, kiek kruopštumo bei kantrybės reikalauja gražaus rašymo menas.

Puikią progą pamatyti iškiliosios spaudos įrangą, antinacinės ir antisovietinės kovos dokumentų kopijas, pogrindinės spaudos leidinių, rezistencinės kovos dalyvių nuotraukas Gimnazijos skyriaus mokiniai galėjo nuvykę į Pogrindžio spaustuvę-muziejų „AB“. Čia vyko integruota istorijos ir geografijos pamoka, kurios metu mokiniai daug sužinojo apie sovietmečiu spausdino patriotinio ir religinio turinio leidinius.

Gegužės 3 d. biblioteka organizavo susitikimą su žymaus pietų Lietuvos knygnešio Jono Kaluškevičiaus vaikaite Lina Kaluškevičiūte. Jonas Kaluškevičius draudžiamą lietuvišką spaudą platino 15 metų, o viešnia atskleidė daugiau įdomių faktų apie knygnešystę ir draudžiamos spaudos platinimą.

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos minėjimo renginius užbaigė rež. Jono Trukano filmo ,,Knygnešys“ peržiūra. Filme pasakojama istorija apie knygnešio Mažvydo pavojingą ir nuotykių kupiną veiklą, nelegaliai gabenant per Prūsijos ir carinės Rusijos sieną kontrabandą – lietuviškas knygas.

Dalintis su draugais: