Moderniam žirgininkystės darbuotojų rengimui – inovatyvus jojimo simuliatorius (video)

2023 01 11

Lietuvoje populiarėjant jodinėjimui žirgais, auga ir kvalifikuotų žirgininkystės darbuotojų poreikis. Tam, kad rengiami specialistai atlieptų darbdavių poreikius, atsinaujina ir šių darbuotojų rengimui skirtos profesinio mokymo programos bei praktinio mokymo įranga. Nuo šiol žirgininkystės darbuotojo profesiją Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre pasirinkę žmonės turi galimybę praktikuotis ir su išskirtiniu jojimo simuliatoriumi – vieninteliu tokiu Baltijos šalyse tarp šiuos specialistus ruošiančių mokymo įstaigų.

Siejasi su žirgų gerove

„Šis simuliatorius padės ramiai ir be baimės įgyti pirmuosius ir labai svarbius taisyklingos sėdėsenos, laikysenos ir žirgo valdymo įgūdžius. Atsisėdęs ant gyvo žirgo žmogus jau žinos, kaip viską daryti taisyklingai, kad nekenktų nei sau, nei žirgui. Būna, kad netaisyklinga raitelio sėdėsena ir laikysena net anatomiškai perkreipia žirgą. Tikiu, jog treniruotės simuliatoriaus pagalba labai prisidės prie kokybiško ir modernaus žirgininkystės darbuotojų mokymo“, – sako Karaliaus Mindaugo PMC Gyvūnų priežiūros skyriaus vedėja Gerda Švabienė.

Anot pašnekovės, būtent netaisyklinga raitelio sėdėsena ir netinkamas balansas būna dažna žirgų negalavimo problema – jiems pradeda skaudėti nugaras, jie nenori judėti į priekį, bando raitelį numesti arba nepaklusti. Simuliatoriaus pagalba siekiama mokiniams suteikti gerą pradžiamokslį, kad sėdant ant gyvo žirgo jau būtų žinoma, kaip viską reiktų daryti taisyklingai. Nors, anot G. Švabienės, jojimo simuliatorius niekada nepakeis tikro žirgo, tačiau tikrai leis drąsiau ir profesionaliau pradėti joti. Būtent tokiu būdu ir organizuojamas viskas mokymo procesas – pirmiausia užsiėmimai vyksta su simuliatoriumi ir po to jau žirgyne su gyvais žirgais.

Padeda nugalėti baimes

Pamokas su jojimo simuliatoriumi vedanti profesijos mokytoja, trenerė Sonata Baršketytė pasakoja, kad kiekvienas žirgas labai puikiai jaučia žmogaus emocijas, o pats jojimas yra ganėtinai sudėtingas procesas, kuriam būtinas geras pasiruošimas. „Pirmiausia mokinius mokome susikaupti, pajusti savo kūną, ant kilimėlių atliekami balanso bei raumenų tempimo pratimai. Tik po tokio pasirengimo mokinys sėda ant simuliatoriaus ir su mokytojo pagalba mokosi taisyklingų jojimo pagrindų“, – pasakoja profesijos mokytoja.

Simuliatorius pripildytas įvairiausių sensorių, kurių pagalba žirgas reaguoja į žmogaus atliekamus veiksmus. Juda jis trimis pagrindiniais aliūrais – žingsnis, risčia ir zovada. „Dažnai pradedantiesiems pasitaikanti klaida, kad atsisėdus ant tikro žirgo ir jį raginant, raitelis neatleidžia laiku blauzdos ir žirgas nuolat greitėja. Tai sukelia stresą. Su simuliatoriumi tokią situaciją valdyti paprasta, nes mokytojas pulteliu gali kontroliuoti situaciją, ko tikrai nepadarysi ant tikro žirgo. Tokiu būdu raitelį išmokome atpalaiduoti kojas bei pasiruošti įvairioms situacijoms“, – sako mokytoja.

Tobulėja žirgų mylėtojai

Anot Karaliaus Mindaugo PMC Gyvūnų priežiūros skyriaus vedėjos G. Švabienės, žirgininkystės darbuotojo profesiją dažniausiai renkasi tikri žirgų mylėtojai, žirginio sporto entuziastai bei žirgų savininkai, kurie nori išmokti profesionalios žirgų priežiūros. „Žinios labai svarbios sportuojantiems su žirgais, nes reikia siekti kuo ilgiau išsaugoti gyvūnų sveikatą. Dažnai raiteliai siekia rezultatų neatsižvelgdami į žirgo fiziologiją ir anatomiją. Kiekvienas žirgas juda skirtingai, dažnai iš žirgo reikalaujama per daug, o tai sąlygoja traumas. Kad to būtų išvengta su mokiniais profesinėmis žiniomis žirgyne dalinasi savo darbui atsidavę mokytojai – žirgininkystės profesionalai,“ – sako vedėja ir tikisi, kad su atsinaujinusia įranga išaugs ir norinčių tobulėti asmenų skaičius.

Dalintis su draugais:

Įsigykite Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro aksesuarų!