Minime Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną

2021 m. rugsėjo 23 d. minime 80-ąsias Holokausto pradžios Lietuvoje metines. Tą dieną buvo likviduotas Vilniaus žydų getas. Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pakvietė prisijungti prie iniciatyvos „Atminties kelias“ ir aplankyti masines žydų žudynių vietas. Ši tradicinė pilietinė iniciatyva organizuojama jau daug metų. Jos tikslas – prisiminti Holokausto metu sunaikintas gausias Lietuvos žydų bendruomenes, nueiti į masinių žudynių vietas tais keliais, kuriais žydai buvo varomi į paskutinę savo kelionę.

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras yra įsikūręs netoli buvusio  Kauno geto  – sukurto nacistinės Vokietijos, kuriame gyveno žydai. Kauno getas veikė 1941 – 1944 metais. Jis buvo Vilijampolėje. Iš 37 000 Kauno žydų tik mažiau nei 3 000 išgyveno Holokaustą.

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras prisijungė prie „Atminties kelio“ iniciatyvos. Mokiniai istorijos ir pilietinio ugdymo pamokų metu analizavo Kauno geto istoriją, holokausto problematiką. Susipažinę su istorija jie keliavo iki  namo „Degantys akmenys“, skirto Vilijampolės žydų geto (1941-1944) atminimui, esančio A. Krikščiukaičio gatvėje. Tai menininkų išgražintas namas, šalia kurio pagrindiniai vartai į Kauno getą. Mokytojas Dainius Varnas skatino mokinius įsigilinti į objekto „Degantys akmenys“ simboliką. Už Vilijampolės žydų geto, veikusio 1941-1944 metais, vartų buvo mirties teritorija. Stilizuoti akmenys mozaikoje įprasmina žydų istorinio ir kultūrinio paveldo atminimą: kol saulė leisis ir tekės, gete gyvybės netekusių, tūkstančių žydų tautybės Lietuvos piliečių atminimas išliks mūsų ir ateities kartų atmintyje. Apsikabinusių berniukų portretas ,,Kaimynai“ simbolizuoja lietuvių ir žydų draugiškų santykių svarbą šių dienų kontekste, artumą, bendrystę, gebėjimą atleisti. Spalvoti debesys primena apie bėgantį laiką, viltį ir kiekvieno iš mūsų atsakomybę, kad tragedija nepasikartotų. Prieš palikdami Kauno Geto vartų vietą prie paminklo nužudytiems žydams kiekvienas mokinys senoviniu papročiu paliko po akmenėlį su savo vardu, kaip atminimo apie apsilankymą ženklą.

Minint 80-ąsias Holokausto metines Karaliaus Mindaugo PMC bibliotekoje (Karaliaus Mindaugo pr. 11, Kaunas), rugsėjo 23 – 30 dienomis organizuojama paroda „Holokausto istorija“. Kviečiame apsilankyti ir susipažinti su knygų kolekcija. 

Dalintis su draugais: