Kraujo dovanojęs daugiau nei 100 kartų būsimasis paramedikas Žilvinas Neliubšys: „Tai tikroji pilietiškumo išraiška“

Artėjant kovo 11-ajai, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai, Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Sveikatos priežiūros skyriaus bendruomenė kviečia net ir karantino metu išlikti pilietiškais bei padovanoti savo kraujo sunkiai sergantiems ligoniams. Kraujo nuolat laukia pacientai po chirurginių operacijų, kaulų čiulpų ar organų transplantacijų, onkologinėmis ligomis sergantys žmonės, gimdyvės, pacientai po autoavarijų ir kitų nelaimingų atsitikimų. Nacionalinis kraujo centras kreipiasi į visuomenę, prašydamas jos pagalbos ir susitelkimo. Gerokai išaugus kraujo poreikiui ligoninėse, kritiškai trūksta beveik visų grupių kraujo.

„Įvertinus susiklosčiusią situaciją ir artėjant tokiai prasmingai šventei, norime pakviesti bendruomenę padaryti gerą darbą ir padovanoti kraujo. Karaliaus Mindaugo PMC Sveikatos priežiūros skyriaus bendruomenė kasmet labai aktyviai dalyvaudavo kraujo donorystės akcijose, tad tikime, jog ši tradicija tęsis ir karantino metu. Tiesa, patys akcijos savo patalpose organizuoti negalime, tačiau labai kviečiame nuvykti į Nacionalinio kraujo centro (NKC) padalinį Kaune (Vytauto pr. 13),“ – teigia Karaliaus Mindaugo PMC Sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Rūta Matulevičienė.

Anot R. Matulevičienės, kraujo centro specialistai maksimaliai saugiai priima atvykstančius donorus. 2021 m. kovo 8 d. Nacionaliniame kraujo centro padalinyje ji kraujo padovanojo 14 kartą, o būsimasis paramedikas Žilvinas Neliubšys net 109. Įspūdingo donacijų skaičiaus Žilvinas nesureikšmina, tačiau tiki, jog, galbūt, jo pavyzdys gali įkvėpti kitus žmones. Juk kartais reikia tik vieniems kitus paskatinti, padrąsinti.

Tikroji pilietiškumo išraiška

„Pirmą kartą daviau kraujo 1988-aisiais, kai mokiausi tuometinėje Veterinarijos akademijoje. Tai pačiais metais autokatastrofoje žuvo mano sesuo. Mane tai sukrėtė ir privertė susimąstyti, kokia svarbi yra kraujo donorystė. Aktyviai kraujo pradėjau duoti nuo 1995 metų, kai pats įsitraukiau į Kauno krašto donorų draugijos veiklą. Mus telkė bendrystė ir tikslas – neatlygintina donorystė Lietuvoje. Džiugu, kad bendromis pastangomis pavyko tai pasiekti“, – pasakoja Ž. Neliubšys, per metus kraujo donoru būnantis 4-5 kartus. Vyras įsitikinęs, kad taip elgtis yra būtina ir atsakinga, o padėti reiktų dabar, kad vėliau, prireikus pagalbos mums, ji taip pat būtų suteikta laiku.

Paramediko specialybę Karaliaus Mindaugo PMC siekiantis įgyti Žilvinas jau daugiau nei du dešimtmečius yra aktyviai įsitraukęs į kraujo donorystės veiklą. Lietuvos garbės donoras ir prezidentės ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanotas Ž. Neliubšys sako, kad po kraujo donorystės visada jaučiasi labai pakylėtai ne tik morališkai, bet ir fiziškai. „Tas laikas, kai gaminasi švieži kraujo kūneliai mano organizmą labai gerai veikia, jaučiuosi žymiai energingesnis ir žvalesnis,“ – sako Žilvinas ir vardina daugiau kraujo donorystės pliusų.

Mini sveikatos patikra

Pasirodo, dalyvavimas kraujo donorystės akcijoje gali tapti tarsi mini sveikatos patikra. „Ištiriama, ar donoras neserga virusiniu hepatitu B, virusiniu hepatitu C, sifiliu ir ŽIV. Prieš duodant kraujo nustatoma kraujo grupė, antigenai bei hemoglobino kiekis kraujyje. Prieš duodant kraujo visada patikrinama bendra žmogaus sveikatos būklė,“ – pasakoja Ž. Neliubšys ir prisimena ne vieną istoriją, kai dėka donorystės pavyko atrasti ir užkirti kelią rimtų ligų progresavimui.

Beje, nuolatinių kraujo donorų organizmas ištikus nelaimei, kai netenkama daug kraujo, reaguoja paprasčiau, nes yra prisitaikęs prie kraujo stygiaus. Todėl sumažėja hemoraginio šoko rizika.

Neatidėliokite kraujo donorystės

Kviečiame imti pavyzdį iš Žilvino ir skirti vos pusvalandį kraujo donorystei. Švenčiant Kovo 11 – ąją nepamirškime, kad valstybė esame mes – žmonės, todėl privalome rūpintis vienas kitu bei padėti tam, kuriam šiuo metu pagalbos trūksta labiausiai. Laikas, skirtas kraujo donorystei, yra pati didžiausia dovana tiems, kurie ligoninės palatose svajoja apie akimirką, kai galės išvysti šeimą ir įkvėpti atgimstančios gamtos oro.

Dalintis su draugais: