Garsus floristas Antanas Mažonas: „Teisę iškeičiau į floristiką – ir tai pasiteisino su kaupu“ (video)

Žymus Lietuvoje floristas Antanas Mažonas prieš dešimt metų ryžosi kardinaliems karjeros pokyčiams. „Pasirinkau floristiką vietoj teisės. Apsisprendimą paskatino netikėtas tetos pasiūlymas laisvu laiku padirbėti jos gėlių studijoje. Ta patirtis mane taip užkabino, kad nusprendžiau keisti profesiją ir nerti floristikos pasaulį“, – pasakoja A. Mažonas, kurio pirmieji floristikos mokslai prasidėjo Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre.

Svarbiausia – tvirti pagrindai ir išlaisvintas kūrybiškumas

Mažonas pasakoja, jog daugelį stebino toks jo karjeros posūkis, nes floristo profesija lyginant su teise atrodė kardinaliai kitokia. Be to, teko susidurti ir su visuomenėje įsišaknijusiais stereotipais, jog tai moteriška ir ne tokia prestižinė specialybė. „Pradėjęs mokytis iš karto pajutau, kad esu savo vietoje, kad tai sritis, kurioje galiu kurti, peržengti ribas ir savo darbais dovanoti emocijas“, – teigia A. Mažonas ir su džiaugsmu prisimena savo pirmuosius mokytojus, tarp kurių – ir garsus pasaulyje floristas Peteris Hessas su komanda.

„Kiekvienam floristui svarbiausia – tvirti profesiniai pagrindai. Man labai pasisekė, jog pasirinkau būtent šį profesinio mokymo centrą, kuriame iš tikrų profesionalų įgijau ne tik pagrindus, bet ir floristikos, kaip labai stipraus kūrybinio prado suvokimą. Tai atitiko mano charakterį, požiūrį į pasaulį,“ – pasakoja A. Mažonas ir priduria, jog dar besimokant suprato, kad ši profesija gali būti prestižinė. Čia dėstė geriausi ir daug pasiekę meistrai, gimdavo nuostabūs floristiniai kūriniai, buvo auginami sparnai kūrybiniam polėkiui.

Dar besimokydamas A. Mažonas tapo nacionalinio floristų konkurso „Žiemos puokštė“ didžiojo prizo laimėtoju ir kuo toliau jis gilinosi į floristikos subtilybes, tuo labiau ši sritis jį žavėjo ir traukė. Anot floristo, kai supranti, ko iš tikrųjų nori ir koks tavo pašaukimas, atsiveria visos durys. Tą liudija ir sėkminga tolimesnė jo karjera.

Gėlių studija „Floristai ant ribos“

Gėlių studija „Floristai ant ribos“ – vienas sėkmingiausių prekės ženklų floristikos srityje Lietuvoje. Idėja sukurti tokią studiją A. Mažonui su bendramoksle ir partneriais kilo prieš aštuonerius metus. „Mes esame profesionalai – diplomuotų floristų, kūrybingų ir atsidavusių darbui žmonių komanda. Degame noru kurti, nes floristika – mūsų gyvenimas. Norime, kad ši aistra gėlėms pasitarnautų žmonėms, neabejingiems grožiui ir augalams“, – pasakoja floristas.

„Mes ne veltui tokį pavadinimą pasirinkome. Norime prisipažinti, kad esame šiek tiek pamišę. Pamišę dėl darbo su augalais ir visą laiką stovim ant ribos – tarp klasikos ir modernumo, tarp inovacijų bei senų ir laiko patikrintų technologijų. Jungiam skirtingas disciplinas, laikotarpius, stilius, dizainus ir iš to sukuriam kažką savo. Mūsų savitumas – tarsi sūri karamelė. Pamenate, kažkada atrodė, jog druska su cukrumi nedera, o dabar tai labai įdomu ir „trendinis“ dalykas“, – taip savo stilių pristato A. Mažonas.

Skintos gėlės, proginės puokštės ir kompozicijos, vestuvių floristika, renginių dekoras, gėlių prenumerata, vazoniniai augalai ir kompozicijos, floristinis dekoras renginiams – tai pagrindinės paslaugos, kurias siūlo „Floristai ant ribos“. Beje, per pirmąjį karantiną išaugo gėlių, siunčiamų kaip dovana į namus, užsakymai. Anot floristo, tai puikus būdas pakelti nuotaiką, nudžiuginti. Gėlės – numeris vienas emocijų dovanojimo prasme.

A. Mažonas pasakoja, jog jiems jau teko dekoruoti didžiausias apimtimi vestuves Lietuvoje, kuomet gėles teko vežti sunkvežimiu ir dirbti kelias paras su didele komanda. Jiems teko gaminti ir instaliacijas iš neoniniais dažais dažytų gėlių, kada įjungus šviesas jos šviečia kaip klube. Taip pat kurti foto sienelę iš šimtų įvairiaspalvių žiedų bei nagų lako buteliukų. Yra tekę netgi šaldyti gėles lede ir iš jų konstruoti didžiulius žydinčius ledinius stulpus bei daug kitų įdomių ir nestandartinių darbų.

Mokyti floristikos – nauja ir įdomi patirtis

 „Kai labai daug padarai, atsiranda noras dalintis – mokyti, dalintis patirtimi. Atėjus mokyti į Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centrą labai ryškiai prisimenu, ko mane mokė. Labai noriu, kad žmonės peržengtų ribas, išliptų iš dėžučių, pradėtų galvoti laisviau, nes tas kūrybinis potencialas yra pas visus. Daug kas jį paslėpę po „negaliu“, „nemoku“, „nežinau“. Mano noras, kad žmonės atrastų savo identitetą, žinotų savo stiprybes ir baigę mokslus bei išėję į rinką turėtų supratimą, kas darosi pasaulyje. Siekiu, jog mokiniai suprastų, kad išėjus į rinką ir realų pasaulį reiks rasti savo vietą, įveikti iššūkius,“ – teigia floristas ir pastebi, jog naujai atsidarantys floristikos salonai ir studijos rodo, kad poreikis floristinių paslaugų yra didelis.

Mažonas pasakoja, jog floristikoje tampa madingas individualumas. „Kuriame atsižvelgiant į žmogaus asmeninius pomėgius, poreikius, ko jie nori ir kaip jaučiasi. Jau kuris laikas tendencijos pačios daugelyje sričių pradeda dalintis, maišytis. Pradeda reikštis labai skirtingos kryptys ir tose kryptyse naujos mados. Floristika – didžiuliai kūrybos klodai ir jei atrandi savo vietą bei stilių gali įsitvirtinti rinkoje, kelti floristikos prestižą, šviesti visuomenę“, – sako A. Mažonas ir džiaugiasi kažkada nepabijojęs priimti rimto sprendimo keisti profesiją.

Pasirinkę floristikos mokslus Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre apsupti tikrų savo srities specialistų, profesijos mokytojų-praktikų. Džiugu, jog Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro floristikos mokytojų gretas 2020 metais papildė ir savo patirtimi dalinasi šio profesinio mokymo centro absolventas, floristas A. Mažonas.

Fotogalerijoje – A. Mažono mokinių darbai Karaliaus Mindaugo PMC.

Dalintis su draugais: