Diskusijoje „Siuvimo pramonės perspektyvos Kauno regione“ aptarti probleminiai klausimai ir pateikti konstruktyvūs siūlymai

Balandžio 20 d. Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre vyko Karaliaus Mindaugo PMC Tarybos inicijuota diskusija „Siuvimo pramonės perspektyvos Kauno regione“. Anot diskusijai pirmininkavusio Tarybos pirmininko, Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidento Dano Arlausko, siekiant spręsti darbuotojų trūkumo Lietuvos aprangos ir tekstilės pramonės sektoriuose, būtina ieškoti konstruktyvių sprendimų plėtojant intensyvų tarpinstitucinį dialogą ir priimant konkrečius siūlymus.

Diskusijoje savo įžvalgomis ir konkrečiais siūlymais dalinosi Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacijos (LATIA) direktorė Asta Tumaitytė. Pranešimo „Siuvimo pramonės Kauno regione apžvalga“ metu vadovė pristatė esmines sektoriaus silpnybes ir galimybes, kaip būtų galima spręsti kylančius iššūkius.

Užimtumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Inga Balnanosienė pranešime „Siuvėjo profesija besikeičiančioje darbo rinkoje: nuo kvalifikacijos iki kompetencijų“, pristatė siuvėjų poreikį darbo rinkoje, pasiūlos ir paklausos santykį, daugiausia laisvų darbo vietų registravusius darbdavius. Apibendrindama pranešimą, Užimtumo tarnybos direktorė akcentavo, kad siuvėjų bendruomenė šalyje traukiasi ir sensta, o laisvų darbo vietų per metus įregistruojama daugiau nei kreipiasi tokio darbo ieškančių asmenų.

Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Mokymosi visą gyvenimą departamento Profesinio mokymo skyriaus patarėja Dalia Švelnienė pranešime „Siuvėjo specialybės profesinio mokymo apžvalga Lietuvoje“ labai išsamiai pristatė tekstilės, aprangos ir odos dirbinių gamybos sektoriaus profesinį standartą, kvalifikacijos lygius ir planavimo bei priėmimo skaičius gamybos ir perdirbimo švietimo srityje. Pasiūlyti galimi sprendimai, siekiant spręsti darbuotojų pasiūlos ir paklausos disbalansą.  

Karaliaus Mindaugo PMC Tekstilės paslaugų skyriaus vedėja Inga Butauskė kartu su Karaliaus Mindaugo PMC direktore Nora Pileičikiene pristatė pranešimą „Siuvėjo profesinio mokymo programos patrauklumas ir iššūkiai“. Diskusijos dalyviai supažindinti su ilgamete skyriaus patirtimi, mokymosi galimybių įvairove ir mokymo organizavimo lankstumu, kokybiška įranga ir patalpomis praktiniam mokymui​, kurios 2022 m. išaugo iki 996 m². Anot I. Butauskės, siuvėjo profesinio mokymo programa susiduria su iššūkiais, kad profesija nėra „madingų profesijų sąraše“, o mokiniai nenori dirbti siuvimo įmonėse, nepaisant aktyvaus darbdavių ir Tekstilės paslaugų skyriaus įsitraukimo.​

Darbo portalo CV–Online marketingo vadovė Rita Karavaitienė savo pranešime „Didieji kandidatų lūkesčiai: kodėl sudėtinga surasti siuvėjų?“ labai konkrečiai pristatė situaciją darbo rinkoje ir siūlė išplėsti diskusiją keliant klausimus: ar tai yra gerai apmokama sritis? Ar žmonės šioje srityje turi daugiau galimybių? Ar jie realizuoja save visapusiškai ir jaučiausi gerai emociškai? Būtent tokius klausimus kelia dažniausiai darbo ieškantys žmonės, tad darbdaviams, anot pranešėjos, reiktų apmąstyti ir įvertinti savo pasiūlymus pagal šiuos kriterijus.

Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacijos LATIA prezidiumo narys, Kauno pramonės prekybos ir amatų rūmų viceprezidentas, AB „Kauno Baltija“ generalinis direktorius Vidas Butkus pranešime „Siuvimo įmonių Kaune situacijos ir perspektyvos: AB „Kauno Baltija atvejis“ pristatė siuvėjų ir MMA pokytį nuo 2018 m. iki 2023 m. balandžio mėnesio, darbuotojų paieškos būdus ir teikė pasiūlymus, ką reiktų daryti, kad profesinio mokymo centro absolventai po mokslų nepaliktų sektoriaus, o įsidarbintų siuvimo įmonėse.

Dėkojame visiems diskusijos dalyviams, kurie susivienijo tam, kad būtų priimti konkretūs pasiūlymai ir rekomendacijos, siekiant atliepti darbdavių iš profesinio mokymo poreikius ruošiant specialistus siuvimo pramonei.

Dalintis su draugais: