Direktorė N. Pileičikienė dalyvavo seminare Suomijoje apie profesinio meistriškumo skatinimą per įgūdžių konkursus

2023 05 25

Gegužės 8–11 dienomis Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro direktorė Nora Pileičikienė dalyvavo tarptautinio bendradarbiavimo veiklos (TBV) seminare „Profesinio mokymo meistriškumo skatinimas per įgūdžių konkursus“. Helsinkio ir Espoo miestuose (Suomija) vykusių seminarų metu įgyta naudingų žinių apie galimybes profesinio mokymo sistemoje besimokantiems mokiniams plėtoti individualius mokymosi kelius, sukaupta vertinga patirtis apie profesinio mokymo organizavimą skirtingose ES šalyse bei profesinio mokymo sektoriaus patrauklumo ir absolventų įsidarbinimo didinimą.

Anot Karaliaus Mindaugo PMC direktorės N. Pileičikienės, seminaras buvo naudingas mokymosi, kontaktų užmezgimo ir patirties įgijimo prasme. Daug sužinota apie ateities įgūdžius, Suomijos profesinio mokymo sistemą ir kvalifikacijų bei kompetencijų prognozavimo metodiką, kuri taikoma 5-9 metams į ateitį. Iš pranešėjų taip pat paaiškėjo, kad Suomijoje, kaip ir daugelyje ES šalių, jaučiamas didelis žemesnės kvalifikacijos (EKS 3-4 išsilavinimo lygmens) darbuotojų trūkumas, tad profesinio mokymo įstaigos užsiima darbo jėgos „importu“ iš Azijos ir Afrikos šalių, kai asmenis, turinčius profesinę patirtį, pakviečia mokytis tos pačios profesijos į Suomijos profesinio mokymo įstaigas. Pabaigus programą, įmonės priima darbui, sudarydamos dviejų metų darbo sutartį.

Seminaro dalyviai buvo supažindinti su profesinio mokymo įstaiga „Omnia“, aplankė kirpimo ir kosmetikos, medienos apdirbimo, statybos, siuvimo, dekoratyvinio želdinimo praktinio mokymo erdves, išklausė pranešimus apie nacionalinį Suomijos meistriškumo konkursą „Taitaja2023“ bei jo reikšmę Suomijos profesiniam mokymui, mokinių motyvacijai ir ateities karjerai. Po įkvepiančio pristatymo sekė ir apsilankymas vykusiame konkurse. N. Pileičikienė pasakoja, kad šis konkursas Suomijoje vyksta kiekvienais metais, jo biudžetas – 5 mln. Eur. Konkurso dalyviai atrenkami iš Suomijos profesinių mokyklų, o konkursą organizuoja ir vykdo 2000 asmenų: mokytojai, konsultantai, vertintojai, darbdavių atstovai. Į konkursą įsitraukusios net  500 Suomijoje veikiančių įmonių. Jis vyksta milžiniškoje arenoje, sudarytoje iš kelių paviljonų, o mokiniai konkurso užduotims atlikti turi trijų dienų terminą. Nustatyta, kad konkursas paskatina apsilankiusius moksleivius, iki tol neplanavusius mokytis profesijos, pasirinkti šį kelią. Dalyviams – atveria kelius įsidarbinti ar pradėti savo verslą.

Seminare dalyvavo 18 Europos šalių atstovai, vyko sesijos, skirtos kontaktų mezgimui ir bendradarbiavimo „Erasmus+“ kontekste planavimui. Direktorė N. Pileičikienė pasakoja, kad pavyko užmegzti kontaktus su atstovais profesinio mokymo įstaigų „Vamia“, Business College Helsinki, „Omnia“, Stadin AO“, Friesland College“, Lycée Technique Agricole“, Sligo College of Further Education“, 1st Vocational School of Korinthos“. Su Suomijos atstovais sutarta dėl jų jungtinio vizito į Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centrą ir kitas Lietuvos profesinio mokymo įstaigas 2024-2025 mokslo metais.

Dalintis su draugais: