Dalyvavome projekte „Tvarios ateities kūrėjų laboratorija BE ATLIEKŲ 2022“
2022 06 13
Lietuvos jūrų muziejus jau antri metai organizuoja projektą ,,Tvarios ateities kūrėjų laboratorija BE ATLIEKŲ 2022“. Projekto tikslas – skatinti visuomenės ekologinį sąmoningumą ir kuo aktyviau dalyvauti kuriant tvarią ateitį. Prie projekto įgyvendinimo prisideda ir Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Gimnazijos skyrius.
2022 m. birželio 9-10 dienomis Karaliaus Mindaugo PMC Gimnazijos skyriaus mokinės Goda Ramanauskaitė, Augustė Jakubauskaitė, Gabrielė Rimavičiūtė, Deimantė Paliokaitė, Goda Regelskytė ir jas ruošusios mokytojos Lina Uzdilienė, Audronė Ramanauskienė ir Dalė Grinienė atstovavo Centrą renginyje ,,Tvarios ateities kūrėjų laboratorija BE ATLIEKŲ 2022“. Jame dalyvavo 29 mokslo ir technologijų įstaigos, kurios turėjo praktiškai įveiklinti lankytojus pasirinkta ekologine tematika ir mokyti juos, kaip keisti savo gyvenimo įpročius ir prisidėti prie tvarios ateities kūrimo mažiau vartojant, pakartotinai panaudojant ar net perdirbant.
Birželio 9 dieną Lietuvos Jūrų muziejuje įvairių mokslo įstaigų mokiniai ir studentai vedė savo sukurtus edukacinius užsiėmimus muziejaus ekspozicijose ir iš naujo kvietė atrasti ekologinį pilietiškumą. Karaliaus Mindaugo PMC komanda supažindino žmones su garso tarša ir jos poveikiu mažiausiam pasaulio banginiui – jūrų kiaulei, kurių dėl žmogaus veiklos Baltijos jūroje beliko tik apie 300, nors tarpukario metu žmonės galėdavo stebėti šių įspūdingus žinduolių šokius nuo Palangos tilto.
Skaičiuojama, kad kiekvienais metais Baltijos jūroje žvejų dugniniuose tinkluose žūva po septynias jūrų kiaulės. Viena iš svarbiausių šių žinduolių nykimo priežasčių yra įvardijama Baltijos jūroje esančių laivų ir kitų įrenginių keliama garso tarša. Tai daro įtaką jūrų kiaulių vaisingumui, gebėjimui orientuotis vandenyje, maisto radyboms, mat jūrų kiaulės vadovaujasi echolokacija, kaip šikšnosparniai. Jei jūrų kiaulės nebegali ir nebesinaudoja echolokacija, galima sakyti, jog jos tampa „aklomis. Todėl Karaliaus Mindaugo PMC komandos edukacinė užduotis – ne tik pakomentuoti pačių parengtą stendinį pranešimą ir pravesti diskusijas, bet ir duoti muziejaus lankytojams pasiklausyti per ausines garso taršos: aukšto dažnio, jūrų gręžimo, plaukiančio laivo, miesto triukšmo. Ši edukacija leido „pabūti“ Jūrų kiaulės „kailyje“, kuri nieko „nemato“, nes dėl triukšmo praranda gebėjimą orientuotis.
Birželio 10 dieną Klaipėdoje, Danės skvere renginio stenduose jaunieji gamintojai, kūrėjai, tvarių idėjų generatoriai praktiškai supažindino atėjusius žmones su įvairiausiais tvariais sprendiniais, paslaugomis, išradimais ir produktais, jų prieinamumu, naudingumu ir kalbėjo apie aplinkai draugiškesnį gyvenimo būdą. Karaliaus Mindaugo PMC Kirpimo skyriaus mokinės savo ,,laboratorijoje” pristatė ekologiškas šukuosenų sutvirtinimo medžiagas, demonstravo profesinius įgūdžius darant šukuosenas ir naudojo ekologiškas medžiagas. Centro stendas sulaukė nemažai dėmesio ir lankytojų.
„Mokiniams dalyvavimas tokiuose projektuose ir renginiuose leidžia sužinoti daug naujo, užmegzti naujas pažintis, įgyti daugiau pasitikėjimo savo gebėjimais. O svarbiausia, tokia veikla ugdo ekologinį sąmoningumą ir dalyvių asmenybių virsmą nuo EGO prie EKO. Tai įkvepia mus susimąstyti apie žmogaus daromą žalą aplinkai ir gyventi tvariau,“ – sako mokytoja L. Uzdilienė.











