Floristų praktika Italijoje: prabangos ir kūrybos apsuptyje (foto)
Elegancija, rafinuotumas, prabanga dvelkianti aplinka, nuostabių gėlių gausa ir laisvė kūrybai – taip trumpai galima apibūdinti Karaliaus Mindaugo PMC florisčių tarptautinę praktiką Italijoje. Tai, kad vizitas paliko neišdildomus įspūdžius tvirtina visos pagal Erasmus+ projektą Italijoje viešėjusios floristės. Tarp jų – profesijos mokytojos Evelina Grėbliauskė, Erika Pratapienė, Jolita Jaciunskienė bei antro kurso mokinės Giedrė Lisina, Kristina Jurevičiūtė, Giedrė Goželskienė.
Praktika ant jūros kranto
Pirmoji praktikos savaitė prasidėjo Salerno provincijoje Santa Maria di Castellabate. Apsigyvenusios sodais, parkais bei svetingumu garsėjančioje istorinėje rezidencijoje „Palazzo Belmonte“ floristės iš karto buvo supažindintos su komanda, kuri jas lydėjo visos praktikos metu. Italijos renginių agentūros „Class“ savininkė Teresa Massanova bei italų floristas Mauro Fiordiluna floristes iš Lietuvos supažindino su Italijos floristikos tendencijomis, renginių dekoru, kultūra bei įtraukė į aktyvią kūrybinę praktiką. Tiesa, pamatę florisčių gebėjimus, praktikos vadovai koregavo programą, nes suprato, kad lietuvių lygis aukštas ir joms galima deleguoti kur kas sunkesnes ir atsakingesnes užduotis.
„Geras įvertinimas įkvepia pasitikėjimo ir dar didesnę motyvaciją tobulėti. Man ši profesija jau tapusi pragyvenimo šaltiniu, turiu ambicingų tikslų, kaupiu patirtį ir stengiuosi per tuos dvejus mokslų metus kiek įmanoma daugiau išnaudoti tobulėjimo galimybes. Kadangi pati užsiimu švenčių dekoravimu, vestuvine floristika, gaminu puokštes ir gėlių kompozicijas, tai man ši tarptautinė praktika buvo ypač aktuali,“ – pasakoja mokinė Giedrė Goželskienė, kuri jau vadovauja savo įmonei „Flore&more“.
Inscenizuotos vestuvės ir prabangi floristika
Jau pirmosios praktikos savaitės metu, rugsėjo 30 – spalio 5 d., vadovaujamos mokytojo Mauro Fiordiluna floristės kūrė ne tik įspūdingas puokštes bei floristines kompozicijas, integruojant gamtinius objektus, bet ir turėjo galimybę kurti floristinį dekorą vestuvėms. Floristikos profesijos mokytoja Erika Pratapienė teigia, kad tai buvo netikėta ir labai maloni patirtis.
„Pirmiausia nustebino gėlių gausa ir žaluma. Floristui visada ypač smagu dirbti, kai galima neskaičiuoti gėlių ir tiesiog kurti. Pavyzdžiui, italų vestuvėms dekoruoti stalai, atrodė ypač prabangiai vien dėl įspūdingo floristinio dekoro. Beje, italai mėgsta kompozicijose derinti skirtingas gėlių spalvas, kurti kontrastus, daug dėmesio skiria stalų apšvietimui ir siekia visapusiško išbaigtumo. Netgi vestuvinis tortas buvo puošiamas tikromis gėlėmis, nes norėtasi išlaikyti elegancijos ir rafinuotumo įspūdį,“ – įspūdžiais dalinasi E. Pratapienė ir priduria, kad tikrai ne dažnas lietuvis galėtų sau leisti tokią prabangą.
(nuotr. Virgilio De Amici).
Beje, lietuvės gėlėmis papuošė ir koplyčią, kurioje vyko ceremonija. „Italai labai gausiai papuošia gėlėmis altorių, tai labiausiai akcentuojama vieta, tuo tarpu lietuviai altorių stengiasi gėlėmis puošti saikingai, jo neužgožiant,“ – pasakoja mokytoja Erika.
Įdomiausia tai, kad floristės ne tik kūrė, bet ir pačios dalyvavo inscenizuotose vestuvėse. „Iš tiesų buvo labai įdomu stebėti, kaip organizuojamos itališkos vestuvės. Prisidėjome, kaip floristės ir dalyvavome vestuvėse svečio teisėmis. Buvome papuoštos itališkomis suknelėmis, ragavome pačių puoštą tortą, mėgavomės itališku maistu, klausėme muzikinių pasirodymų, buvome plukdomos laivu ir mėgavomės įspūdingomis akimirkomis,“ – pasakoja floristikos mokytoja Evelina Grėbliauskė.
Beje, mokytojos iš Lietuvos pastebi, kad floristo profesija Italijoje ypač populiari tarp vyrų. „Praktikos metu sutikome net aštuonis vyrus floristus ir pagalvojome, kad Lietuvoje ši profesija tarp vyrų nesulaukia tokios paklausos. Tai kiek apmaudu, nes floristika nėra tik gražus ir lengvas darbas. Reikia ir sunkiai kelti, ir dirbti su įvairiomis technikomis, naudotis įrankiais, turėti fizinės ištvermės,“ – pastebi mokytoja E. Pratapienė.
Floristinės suknelės ir karštų klijų aksesuarai
Po pirmosios praktikos savaitės floristikos profesijos mokytojoms išvykus namo, praktiką Italijoje tęsė trys mokinės. Persikėlusios į Batipaljos vilą „Le Tre Damme“, kurios savininkė garsi stilistė ir ateljė savininkė Valentina D’Alessandro, floristės kūrė įspūdingus darbus – floristines sukneles, aksesuarus ir plaukiojančias vandens kompozicijas.
„Vieną suknelę kūrėme pagal italų floristo Mauro Fiordiluna brėžinį, o kitą – savo nuožiūra. Buvo įdomu stebėti, kaip pats mokytojas visur aktyviai dalyvauja, dega aistra darbui. Šis floristas įkvėpė kiekvieną ieškoti išskirtinumo, turėti savo braižą ir kryptį. Mes pamatėme tai, ką jis kuria, tai iš tiesų yra kažkas kitokio, įdomaus ir skatina į floristiką žvelgti kaip į meną,“ – pasakoja G. Goželskienė.
Meistro demonstruota aksesuaro gamyba karštų klijų technika lietuvėms nebuvo naujiena, skyrėsi tik kai kurių elementų darbo eigoje naudojimas. Šie aksesuarai puikiai dera kuriant tam tikrą įvaizdžio dizainą. Aksesuarai lengvai tvirtinasi plaukuose, lengvai pritaikomi bendrame įvaizdyje.
Kadangi vila, kurioje mokinės atliko praktiką, turėjo gražų vandens tvenkinį, tai viena iš užduočių mokinėms buvo pagaminti plaukiojančias kompozicijas. „Lietuvoje tai nėra įprasta. Dažniausiai per Jonines žmonės pina vainikus ir paleidžia jos upe pasroviui. Italijoje šios vandens puošmenos kur kas dažnesnės,“ – teigia mokytoja E. Pratapienė ir viliasi, kad Lietuvoje kokybiška floristika vis labiau populiarės.
Trylikos dienų tarptautinė praktika (rugsėjo 30 – spalio 13 d.) Karaliaus Mindaugo PMC floristėms paliko gilų ir neišdildomą įspūdį. Visa tai dėka projekto ,,Profesinių, didaktinių ir socialinių gebėjimų tobulinimas remiantis europiniais profesinio mokymo reikalavimais“ NR. 2017-1-LT01-KA102-035114. ERASMUS praktika kiekvienais metais Centro mokiniams suteikia galimybes pasisemti tarptautinės darbo patirties, pažinti kitas kultūras, užmegzti darbinius ryšius.
Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro informacija