Erasmus+ įspūdžiai: unikali pažintis su itališka siuvimo tradicija

Visi, kas nors kiek domisi mada, dizainu, stiliumi nors kartą svajoja aplankyti Italiją – meno, kultūros bei mados sostinę. Italų stiliaus pajautimas nenuginčijamas, tad daugelis vyksta į šią šalį pasisemti idėjų, tobulėti profesinėje srityje. Unikalia galimybe susipažinti su itališka siuvimo tradicija, išskirtiniais audiniais, vienetinių drabužių siuvimu pasinaudojo būsimosios siuvėjos iš Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro. Antrakursės dalyvavo Erasmus+ praktikoje pagal projektą „Mokymo proceso ir įsidarbinamumo gerinimas vykdant kokybiškas praktikas ir stažuotes“ Nr. 2018-1-LT01-KA102-046872. Dviejų savaičių praktikos Salerne metu mokinės ne tik tobulino profesinius įgūdžius, bet ir aplankė daugiau kaip 10 Italijos miestų – nuo istorinės Pompėjos iki spalvingojo Neapolio!

Praktika vyriškų kostiumų siuvykloje „Sartoria Alessandro Coppola“

Tekstilės skyriaus mokinės – Ieva Grunskytė, Aistė Andriulienė, Ieva Kėželienė – dviejų savaičių praktiką atliko aukštos kokybės ir prabangius vyriškus kostiumus Italijoje siuvančioje „Sartoria Alessandro Coppola“.

„Pirmiausia įstrigo tvirta ir nuolatinė kokybės kontrolė visuose kostiumo apdorojimo etapuose. Tai natūralu, siuvykla turi užsitarnavusi vardą, jie negali sau leisti suklysti. Įdomiausia tai, kad su ypatinga kontrole stebėtas ne tik mūsų darbas, bet ir ilgamečių darbuotojų. Žinoma, kai pamatai darbų rezultatą, įspūdingus švarkus, supranti, kad tai užtikrina rezultatą, kuris viršija visus lūkesčius,“ – pasakoja Ieva Grunskytė.

Praktikos metu susipažinta su naujomis siuvimo technologijomis ir tradicijomis. Mokinės siuvo švarkų apykakles, rankogalius, švarkų kišenes, pamušalus, karpė nugaros detales. „Įdomu buvo pamatyti ir palyginti, kaip tam tikras siuvimo operacijas atliekamas Lietuvoje ir Italijoje. Pavyzdžiui, apykakales ir rankogalius italai siuva labai savitai. Jų būdas reikalauja daugiau tikslumo ir dar daugiau medžiagos,“ – lygina Ieva Kėželienė ir priduria, kad labiausiai įsiminė būtent audinių kokybė ir prabanga.

Būtent ilgametė patirtis, individualus siuvimas, darbuotojų atsidavimas darbui ir kompetencija siuvykos „Alessandro Coppola“ gaminius daro išskirtiniais. Anot siuvyklos kokybės politikos, kostiumas klientui turi tikti kaip nulietas. Tai reiškia, kad visos jo dalys turi būti sukirptos pagal individualią komplektaciją ir kostiumas privalo būti pasiūtas individualiai.

„Italijoje vyrai rengiasi elegantiškai ir skiria savo garderobui nemažai dėmesio. Jiems puikiai pavyksta suderinti klasiką su paprastumu. Sportinis stilius veikiausiai čia tik sporto klubuose. Jis nėra toks populiarus, kaip Lietuvoje. Panašu, kad Italijoje įprasta, jog vyras turi savo siuvėją, kuris siuva jam idealiai tinkančius drabužius. Jie aklai nesivaiko masinės gamybos produktų, nes jiems svarbu kokybė, o tai gali garantuoti tik kokybiškas audinys ir individualus siuvimas,“ – teigia Aistė Andriulienė.

Proginių suknelių ateljė „Valentina Seta Atelier“

Džiugiais praktikos įspūdžiais dalinasi ir Svajūnė Venskūnaitė su Evelina Žigaite. Jos buvo pirmosios praktikantės daugiau kaip 50 metų veikiančiame šeimos versle. Prabangios proginės suknelės, individualus dėmesys klientui, galimybė prisiliesti prie nuostabių suknelių siuvimo – paliko praktikantėms didžiausią įspūdį.

„Buvo įdomu stebėti ne tik techninius procesus, bet ir bendravimą su klientais. Iš to daug įmanoma sužinoti apie šalies tradicijas. Pavyzdžiui, pačios svarbiausios šventės Italijoje, kada ypač pagausėja užsakymų siuvykloms, yra 18 gimtadienis ir vestuvės. Būtent mūsų praktikos metu vienos merginos 18 gimtadieniui buvo siuvama ne tik suknelė sukaktuvininkei, bet ir garderobas visiems svečiams,“ – pasakoja Evelina Žigaitė, kuri puikiai kalba itališkai ir kas labai padėjo praktikuojantis svečioje šalyje.

„Jau pirmąją praktikos dieną gavome gėlėtą audinį ir užduotį pasiūti pūstą suknelę. Taip pat karpėme gipiūrinius aksesuarus ir važiavome kartu su siuvyklos šeimininke pirkti audinių. Italijoje prekyba audiniais labai populiari. Atvažiuoja didžiuliai vilkikai pilni įvairiausių audinių, o pardavėjai iš tūkstančio varianto žino kiekvieno vietą ir nesunkiai suranda pageidaujamą. Platus smulkių audinių pasirinkimas leidžia siuvyklai kurti unikalias, individualiai pritaikytas sukneles,“ – teigia Svajūnė Venskūnaitė.

Norisi sugrįžti

Iš dviejų savaičių praktikos grįžusios merginos sutartinai tvirtina, jog norėjosi pasilikti dar ilgiau. Jos džiaugiasi ne tik profesine patirtimi, bet ir galimybe pakeliauti po nuostabius Italijos miestus. Nemažai kūrybinių idėjų mokinės parsiveža po apsilankymų įvairiose itališkų drabužių parduotuvėse ir tikisi tam tikrus elementus panaudoti savo darbuose. Smagiausia, tai, jog paklausus, ką planuoja veikti pabaigusios mokslus, jos sutartinai tvirtina – siūti! Linkime didžiausios profesinės sėkmės!

Ši publikacija atspindi autoriaus, bet ne Švietimo mainų paramos fondo, Europos Komisijos ar jos institucijų požiūrį, Europos Komisija neatsako už šios medžiagos turinį ir galimą panaudojimą.

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro informacija

Dalintis su draugais: