Dizainerė Lina Narbutienė: padedu moterims atsiskleisti (video) / 2015-11-16

Centro absolventė, drabužių dizainerė-stilistė Lina Narbutienė.

„Aš esu puikus pavyzdys, kad mokytis profesijos ir siekti savo svajonės niekada nevėlu“ – teigia daugiau kaip 20 metų drabužių dizainere ir stiliste dirbanti Lina Narbutienė. Šv. Ignaco Lojolos kolegijoje baigusi Įvaizdžio dizaino studijų programą, moteris įstojo į Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centrą, kur įgijo sukirpėjo-konstruktoriaus ir modeliuotojo profesiją. „Siuvimą baigiau būdama 45 metų. Savo hobį paverčiau tikra profesija ir rekomenduočiau kitoms vidutinio amžiaus moterims nenustoti savęs tobulinti, mokytis ir ieškoti širdžiai malonios veiklos“ – teigia profesionali stilistė.

Apie profesijos prestižą

Dizainerės nuomone, klysta tie, kurie mano, kad siuvėjo profesija laikoma neperspektyvia ir neprestižine. Viskas priklauso nuo pačio žmogaus pastangų, užsispyrimo ir nuoseklaus žengimo profesinės sėkmės link. „Kai dirbi mylimą darbą net nepagalvoji, kad ta profesija tave gali žeminti. Būti profesionalu savo srityje – sudėtinga ir reikalauja įvairiausių gebėjimų. Šalia brėžinių, konstravimo ir modeliavimo praktinio darbo reikia turėti ir psichologijos, etiketo, puikius komunikacinius gebėjimus“ – pasakoja stilistė.

Dizainerės nuomone, kiekvienas gerbiantis savo darbą siuvėjas, stilistas ar dizaineris visą laiką turi tobulėti, ekperimentuoti, nes technologijos ir naujovės nuolat žengia į priekį. „Keičiasi audiniai, atsiranda inovacijos ir stengiamasi suspėti su tomis naujovėmis, investuojama į tobulėjimą. Galvoti, jog siuvėjo profesija yra neprestižinė - tikrai neatsakinga. Šiuolaikinis mylintis savo darbą siuvėjas dėl kliento stengiasi ir dirba labai daug“ – pasakoja stilistė, siekianti atgaivinti siuvimo amato tradicijas.

Dizainerė pastebi, kad gerų specialistų visada reikia ir reikės verslui, o siuvėjo ar įvaizdžio dizaino profesija atveria plačias galimybes. „Pavyzdžiui, aš dar turiu ir valdau internetinį siuvimui skirtą portalą, kuriame dalinuosi profesiniais patarimais. Tai taip pat puiki veikla šalia praktinio darbo. Galima atrasti pačių įvairiausių su šia profesija susijusių populiarių veiklos ar verslo sričių“ – teigia dizainerė Lina. Nors spartėjantis tempas diktuoja mechanizuotą darbą, anot stilistės, visada bus žmonių, kurie norės atrodyti originaliai ir turėti individualiai pasiūtus drabužius, tad siuvimas yra ir bus reikalingas.

Mylimos ir gerbiamos klientės

Įvaizdžio dizaino srityje dirbančios L. Narbutienės klientės – daugiausia vidutinio - brandaus amžiaus moterys. Klientų sąraše - garsios Lietuvos politikės, verslininkės ir tiesiog moterys, kurios nori pokyčių.

Pradedant darbą su nauja kliente stilistė pirmiausia siekia išsiaiškinti, kodėl moteris atėjo pas specialistą, kas ją pastūmėjo keisti įvaizdį. „Dažniausiai mano klientės yra brandaus amžiaus, kurių gyvenimas sparčiai keičiasi. Vaikai užaugę, tad atsiranda noras pradėti daugiau laiko skirti sau. Daug kam keičiasi šeimyninis statusas, o kitos supranta, kad iš viso ėjo gyvenime ne tuo keliu“ – pasakoja stilistė. Pasak įvaizdžio kūrėjos, dažnai moterį tenka nusiųsti pas kosmetikę, kuri išmoko ją individualaus makiažo paslapčių ir pas kirpėją, kuri parenka tinkamą plaukų spalvą, nes būna, kad moterys plaukus dažo netinkama joms spalva ar neprisitaiko tinkančio kirpimo.

Stiliaus klausimais konsultuojanti dizainerė pasakoja, kad dažnai moterys susiduria su problema tarp 40 - 50 metų. „Tampa sunku apsispręsti, kuriai mažiaus grupei tu priklausai, nes tu esi jau ne jauna, o iš kitos pusės - nesi ir labai brandi moteris. Vienos užstringa jaunystėje, o kitos – per anksti save pasendina“ – brandžių moterų klaidas pastebi dizainerė ir teigia, kad išvaizda atspindi mūsų gyvenimą. „Moterims labai sunku susitaikyti su padidėjusiomis savo apimtis. Tačiau tai kas, kad prasiplėtė talija, pasikeitė veido ovalas, bet gal liko charizma! Aš padedu moterims apsispręsti, ką ji turi savyje, kiek joje liko ir ką ji gali pateikti iš gerosios pusės“ – įkvepia stilistė ir skatina moteris nenumoti į save ranka, o išsikelti asmeninius tikslus.

Anot dizainerės, jos pareiga - pabandyti moteryse sužadinti moteriškumą, paskatinti dėvėti sijonus, rinktis ryškesnes spalvas ir jų derinius, padėti pamatyti ir pamilti save iš naujo. Kadangi rinkdamiesi aprangą, nesąmoningai išsiduodame, ką šiuo metu jaučiame, tai svarbiausia būtų pirmiausia paanalizuoti savo vidų ir keistis iš vidaus.

Ko ieško moterys

Dizainerės gaminių spektras platus – dalykiniai kostiumėliai, originalios vakarinės, vestuvinės suknelės, aksesuarai ir netgi vyriški šilkiniai chalatai. Žmonės, kurie ieško kokybės, mėgsta pirkti kašmyrą ir, pavyzdžiui, pasisiūti paltą. Darosi populiaru siūtis apatinį trikotažą. „Pati siuvu šilkinius naktinukus ir džiugu, kad yra moterų, kurios grįžta prie moteriškų papuošimų – pageidauja rūbus dekoruoti mezginiais, kaspinėliais, siuvinėjimu ar kita technika“ – džiaugiasi stilistė.

Jos teigimu, dailiosios lyties atstovės neturėtų bijoti drąsiau žaisti su ryškesniais aksesuarais, kas kartą juos vis kitaip pateikiant. Pavyzdžiui, išmokti skirtingai užsirišti skarelę, derinti ją su karoliais ar segėmis.

Įkvepia mokinius

Tai, kad siuvimo verslas yra praktiškai amžinas ir visada bus paklausus – senai žinoma tiesa. Geras siuvėjas gali sukurti tiek nedidelį verslą sau ar keliems šeimos nariams, tiek rimtus mados namus, siuvimo atelje. Anot dizainerės. L. Narbutienės, profesinė mokykla, kuri turi patį moderniausią sektorinį praktikos centrą, pavyzdžiui, Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro „Modus“ praktikos bazė, parengia puikius siuvėjus, kurie moka dirbti su pačia naujausia įranga. „Tai profesija, kuri tinka ir jaunam, ir vyresniam žmogui, tad jaučiant potraukį menams ar siuvimui, tikrai verta stoti ir mokytis“ – įkvepia stilistė.

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro informacija